İki seçim, bir seçmen, çok aslan

Seçim yapılacak. Ah yapıldı zaten demeyin. O bizim temaşa; Hacıyatmaz iktidar oyunları, mazallah mazbata vermek zorunda kalıcam dalgaları, bölgede zaten her zaman ve her köyünde zaten var olan, kime oy verdin soruşturmasının İstanbul’a bile dayanması, hukuksuzluğun saklı ve mahçup değil teşhir vitrinlerinde satışa sunulmasından bahsetmiyorum, mazbatalarından bulsunlar onlar. Mazbat ne derseniz onu da bilmiyorum. Uydurdum. Bu kadar uyduruk şey içinde bir kelime uydurmuşum çok mu?

Seçim yapılacak dediğim Hindistan seçimleri. Bu güne kadar yapılmış dünyanın en büyük genel seçimi olacak bu seçim, 900 milyon kişi oy kullanacak, 1 milyona yakın sandık kurulacak, 11 Nisan’da başlayacak seçim, 19 Nisan’a kadar sürecek ve 10 milyon kişi seçim görevlisi olarak çalışacak bu seçimlerde. Sandıklar bazı yerlerde kayıklarla ulaştırılacak, bazı yerlerde Himalayalara tırmanacak, helikopterlerden develere kadar her türlü ulaşım aracı kullanılacak bu seçimde.

Bize garip gelecek bazı şeyler de yaşanıyor bu seçimde. Mesela Bharatdas Darshandas isimli bir seçmen için, gözünüzden kaçmasın diye tekrar ediyim sadece bir seçmen için, aslanlarla dolu bir ormanın içindeki yaşadığı yere bir sandık, 5 seçim memuru ile birlikte gidilecek. BBC’nin yaptığı röportajda Bharatdas Darshandas, ‘sabah kahvaltımı edip, saat 11 gibi oyumu kullanıyorum. Sonra sandık görevlileri – bütün seçmenler oy kullandığı için olmalı- geri dönüyor.’ diyor.

Tabii ki benim de aklıma, -sizin de olduğu gibi- mümkün olmadığı kadar uzağa taşınan seçim sandıkları, geliyor hemen. Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak, Van’dakiler mesela ya da Dersim’de bir mahalle dışında kalan tüm köy ve mahallelerdeki taşınan sandıklar. Buralardaki hiç bir seçmen, aslanları ile ünlü ormanda yaşayan Bharatdas Darshandas kadar şanslı değil, öyle sabah kalksın, kahvaltısını yapıp, gerine gerine, evinin yakınında oyunu kullanıp, geri dönsün.

Bu köşede her zaman savunduğumuz radikal demokrasiyi bir an için unutup, burjuva demokrasisinin temelini oluşturan, genel oy hakkının kullanımının bile bir ‘Surviver’a dönüşmesi, oy saymanın evire çevire iyice ‘ne yapsam da kazansam’a dönmesi, her güçlüğe ve her şeye rağmen kazanan eşbaşkanların, muhalefet belediye başkanlarının mazbatalarının verilmemesi karşısında bilmiyorum başka ne denilebilir…

Mazbatalarınızdan bulun!

Yazarın diğer yazıları