İktidar için din korku aracı

3 Kuran kurslarında çocukların cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin konuşan TKDF Başkanı Canan Güllü, “Bu vakıflarda din çocuk üzerinde bir korku aracı olarak kullanılıyor” dedi.

İstanbul Ümraniye’de Fıkıh Araştırmaları Derneği’ne (Fıkıh-Der) ait kayıtsız faaliyet gösteren Kuran kursunda 1 Eylül’de 6 öğrencinin cinsel istismara maruz kaldığı öğrenildi. Bunu öğrenen aileler Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na giderek şikayette bulundu. Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında derneğin kurucularının da içinde bulunduğu 3 kişi tutuklandı.

Çocuklar vahşete alet ediliyor

Tarikatların dini kullanarak çocukları istismar ettiğini belirten Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, “Bu vakıflarda din çocuk üzerinde bir korku aracı olarak kullanılıyor. ‘Eğer söylerseniz’ diye başlayan cümlelerin sonu ‘Allah annenizi, babanızı öldürür’ diyerek çocuklara korku empoze ediliyor” dedi. Derneklerinin Acil Yardım Hattı’na gelen ihbarların çoğundan cinsel istismarda bulunanların 55-60 yaş arasındaki cami imamı ya da öğretmen olduğunu aktaran Güllü, “Yatılı okullarda, kurslarda özellikle erkek çocuklarının istismara maruz bırakıldığını görüyoruz. Bunlar din adı altında çocukların bu vahşete alet edildiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Bakanlık vakıfları denetlemiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sorgulanması gerektiğinin altını çizen Güllü, Bakanlığın bu kursları denetleyen bir mekanizmasının olmadığını söyledi. Hükümetin de bu konuda bir politikasının olmadığının altını çizen Güllü, “Bu tarikatlarda sistematik olarak çocuklar cinsel istismara maruz kalıyor. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakan örneği var önümüzde. Ensar Vakfı’nda yaşanan cinsel istismar vakasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yerlerle iletişimi kesmesi gerekiyordu. Fakat bakanlık yetkilerini genişleterek protokoller imzaladı. Belediyeler eliyle bu vakıflar desteklenmesi bu aşamada çocuk istismarının artmasındaki temel etkenlerden” dedi.

İzin vermeyelim

Hükümetin bu kurslarda, vakıflarda ve cemaat yurtlarında gerçekleşen istismardan rahatsız olmadığını dile getiren Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de, “Onların tek derdi bu istismarın açığa çıkmasını engellemeye dönük. AKP bu ülkeyi yavaş yavaş çürütüyor. Din adı altında istismarları meşrulaştırıyor” diye belirtti.

Çocuğa yönelik cinsel istismar ve kadına yönelik şiddet düzeninin değişmesi gerektiğine sözlerine ekleyen Koçyiğit, çocuk ve kadına yönelik cinsel istismarın son bulması için, “Herkesin el ele vererek örgütlü bir şekilde farkındalık yaratması ve mücadele etmesi gerekiyor. Din adı altında faaliyet yürüten kurumların çocukların geleceklerini yok edilmesine izin vermeyelim” çağrısında bulundu.

MA/İSTANBUL

Yazarın diğer yazıları

    None Found