İlçe sınırları dışına çıkması yasaklandı

Devrimci Parti PM Üyesi Cansu İrem Kalender, 17 Mayıs’ta tecridi protesto ettiği için 4.5 aydır Kadıköy dışına çıkması yasak. Sürekli polis gözetiminde, genel ve özel hayatının tamamına müdahale edildiğini, sağlık hakkının bile engellendiğini belirten Kalendar, ”Tecridi protesto ederken tecrit ediliyorum” dedi.

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğündeki açlık grevine dikkat çekmek amacıyla oturma eylemi yaptığı için gözaltına alınan Devrimci Parti PM Üyesi Cansu İrem Kalender, ilçe dışına çıkması yasaklandığı için  4,5 aydır sosyal tecride uğradığını söyledi.

Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda 17 Mayıs’ta tek başına oturma eylemi yaparken gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Devrimci Parti Parti Meclisi (PM) Üyesi Cansu İrem Kalender, 4.5 aydır Kadıköy ilçe sınırları dışına çıkamıyor.

Tecridi protestodan tecrit ediliyorum

 Getirilen ilçe dışına çıkmama yasağıyla birlikte sürekli polis tarafından takip edildiğini kaydeden Kalender, bu yasağın nereye kadar süreceğinin belli olmadığını ifade etti. Kalender, “İlçe sınırları içinde yolda yürürken polisler tarafından sözlü tacize uğruyorum. Burada bir kadının özel ve genel bütün hayatına karışma durumu var ve bu benim psikolojimi etkiliyor. Tecride karşı çıktım, tecridin kalkmasını talep ettim, bunu yaparken tam bir tecridin ortasında kaldım. Bu ay iki mahkemem var. Biri Kartal’da biri Çağlayan’da. Sanık olarak gitmem gereken bu mahkemelere gidersem onların bana verdiği bu cezayı ihlal etmem gerekiyor” şeklinde konuştu.

Üsküdar’a bağlı hastane tedavi yapmak istemedi

 Getirilen yasağın kendisini birçok haktan mahrum bıraktığını söyleyen Kalender, şöyle devam etti: “Nefes darlığı şikâyetinden acilen hastaneye gitmem gerekiyordu. Kadıköy’ün numune hastanesi Üsküdar’a bağlı olduğu için, denetim serbestlik cezamın olduğunu söylediğimde, burada tedavi olamayacağımı ve polise ihbar etmek zorunda kalacaklarını söylediler. Sağlık hakkım engellendi ve ben ciddi derecede hastayım. Hayatımı etkileyen bir şeyde, devlet bu cezayı veren hâkim ve savcıyı benim ölümümden sorumlu tutacak mıydı? Ben hükümlü değilim, iddianamem bile hazır değil.”

DAİŞ’lilerin yasağı hac için kaldırıldı

 Hak ve hukukun olmadığını vurgulayan Kalender, şunların altını çizdi: “Daha önce DAİŞ’li oldukları için yurt dışı yasağı almış insanlar ‘hacca gideceğim’ dedikleri için yasakları kaldırıldı ama ben sağlık, barınma, çalışma, sosyalleşme gibi bütün haklarımdan mahrum bırakılıyorum. Hiçbir silahlı örgütün üyesi veya mensubu değilim. Ben savaşın değil, barışın çağrısını yaptım. Kimsenin kafasını kesmedim ya da buna niyet etmedim.”

MA/İSTANBUL

Yazarın diğer yazıları

    None Found