İlticada Türkiyeliler ikinci sırada

Ağustos’ta Almanya’ya sığınma başvurusu yapan Türkiye vatandaşlarının sayısı 1306 olarak açıklandı. Böylelikle Türkiye vatandaşları Suriyelilerin ardından en fazla Almanya’da iltica eden grup oldu.

Alman Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) geçtiğimiz Ağustos ayında ülkeye gelip sığınma talebinde yapanların sayılarını açıkladı. Buna göre ay boyunca toplam 11 bin 76 kişi Almanya’da iltica başvurusunda bulundu. 2018’in Ağustos ayına göre mülteci sayısında yüzde 15’lik bir düşüş olurken, Türkiye vatandaşlarının sayısında ise gözler görülür bir artış olması dikkat çekiyor.

BAMF’ın verilerine göre bir ay içinde sığınma başvurusu yapan Türkiyelilerin sayısı 1306’ıyı buldu. 2927 sayısıyla Suriyeliler ilk sırada yer alırken, geçtiğimiz yıl beşinci sırada, Temmuz ayında ise üçüncü sırada bulunan Türkiyeliler böylelikle ilk kez ikinci sıraya yükseldi. Diğer sığınmacı gruplarının başını ise sırayla Irak, Afganistan ve İran çekti.Almanya’da sığınma başvurularının inceleyen, ret veya kabul hakkına sahip BAMF geçtiğimiz Ağustos ayında karar bağlayan başvuruların yüzde 30’unun retten ibaret olduğu belirtildi. 

 BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found