İmralı duvarları yıkılıncaya dek!

KJK Koordinasyonu, ’Önderliğimizin özgürlüğü kadınların özgürlüğüdür’ şiarı ile İmralı işkence sistemine ve soykırım politikalarına karşı her alanda mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

KJK Koordinasyonu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da Uluslararası Komplo ile Türkiye’ye teslim edilmesinin yıl dönümü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, 20. yüzyılın en hain komplosu olduğuna dikkat çekti. Komplonun nedenlerini, Öcalan’ın duruşu ve fikirleriyle ile Kürt Özgürlük Hareketi’nin konumlanması açısından özetleyen Koordinasyon, kadınlar açısından ise Uluslararası Komplo’nun anlamının çok daha derin olduğunu vurguladı.

Radikal devrimci çıkış

Öcalan’ın, daha 90’ların başında “Devrimciliğin birinci şartı kadın özgürlüğüne doğru yaklaşımdır” dediğini hatırlatan Koordinasyon, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Başkan Apo’nun kadınları erkeğin kölesi olmaktan çıkarması, kadının öncelikle kendisine ait olması gerekliliğin ‘kendin olma- Xwebûn’ gerçekliğini geliştirmesi, bunu toplumsallaştırması, pratikleştirmesi radikal devrimsel bir çıkıştır.

Dolayısı ile İmralı işkence sisteminin kuruluşu sadece TC devletinin bir yaratımı değil, ataerkil sistemin kadınlara, halklara reva gördüğü bir sistemdir. İmralı da tecrit ve işkence altında tutulan sadece Rêber Abdullah Öcalan değil, onun şahsında kadınların, halkların, inançların ekolojik- özgürlükçü- demokratik yaşam istemleridir.

Kadına çağ atlatan çalışmalar

Önderliğimiz bütün yaşamı boyunca kadın ordulaşması, kadın partileşmesi, Jineoloji, kadınların öz savunması, kadın sisteminin geliştirilmesi, eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet yönünde ki öneri ve çalışmaları ile kadınlara yüzlerce yıl çağ atlatan çalışmalar yapmayı başarmıştır. İmralı’daki tecrit koşullarında ideolojisi ve düşünceleri ile en büyük açılımları gerçekleştirmeye devam etmiş, İmralı’dan kadına çağ atlattırmıştır.

Köleliğe mahkumiyet için

Önderliğimize karşı geliştirilen Uluslararası Komplo’yu aynı zamanda kadınlara, kadınların özgürleşme tarihine karşı geliştirilmiş en büyük komplo olarak değerlendiriyoruz. Önderliğimize yapılan komplo ile kadınların özgürlük istemlerine, özgür yaşam arayışlarına çok büyük bir darbe vurulmak, kadınlar köleliğe mahkum edilmek istenmiştir.

Kadınlar asla kabul etmiyor

Kadınlar olarak Uluslararası Komplo’yu asla kabul etmiyoruz. Komplo halen soykırım ve faşist TC devletinin öncülüğünde devam ettirilmek isteniyor. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. İmralı duvarları yıkılıncaya dek Önderliğimizin özgürleşme mücadelesini sonuna dek kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. ‘Önderliğimizin özgürlüğü kadınların özgürlüğüdür’ şiarı ile İmralı işkence sistemine, halkımıza karşı yürütülen soykırım politikalarına, kadın cinayetlerine, kadınların devrimlerle elde ettikleri kazanımların yok edilmesine karşı mücadelemizi her alanda, her zaman yürüteceğiz. Direnişimizi yükselteceğiz. Önderliğimizin, kadınların, halkımızın, halklarımızın özgürlüğü için çalışmalarımızı fedai bir ruhla geliştireceğiz.”

ANF/BEHDİNAN


YJA STAR: Özgürlüğüne kilitlendik

YJA STAR Merkez Karargah Komutanlığı, Öcalan’ın özgürlüğüne kilitlendiklerini belirtti.

Merkez Karargah Komutanlığı, Uluslararası Komplo’nun yıl dönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “Tecridi uygulayan faşizmdir, faşizmi ortaya çıkartan Kürdistan’daki soykırımcılıktır. Kürdistan’da soykırımı ortaya çıkartan da Birinci Dünya Savaşı’dır. Her şey birbirine bağlıdır. Kürdistan’ın parçalanması ve soykırım altında tutulması dünyayı savaş halinde tutuyor, Türkiye’yi faşizm altında tutuyor, bütün bunların hepsi de Önder Apo’nun üzerinde İmralı’daki tecrit ve işkence sisteminde odaklaşıyor. Düğüm orası, dolayısıyla oradan çözülecek, çözümün anahtarı oradaki tecridin kırılmasıdır” dedi.

Kürt halkının, “Tecridi kıralım faşizmi yıkalım Kürdistan’ı özgürleştirelim” direniş hamlesinde sergilediği emsalsiz direnişle Öcalan’a olan bağlılığını ispatladığını kaydeden Komutanlık, şöyle devam etti: “Her nerede olursak olalım Önderliğimizin özgürlüğüne kilitlenir; kendimizi, yaşamımızı, eylemlerimizi bu eksende örgütlersek Uluslararası Komplo’yu boşa çıkartır, İmralı sistemini söküp atarız. YJA STAR olarak Önderliksiz yaşamı hiçbir şekilde kabul etmeyeceğimizi, bir an bile nefes almayı kendimize haram kıldığımızı bir kere daha tüm dünyaya haykırıyoruz. Her YJA STAR gerillası Önder Apo’nun özgürlük fedaisidir. Önderlik etrafında ateşten bir çember olup yüce şehitlerimizin ardılı olacağımızın sözünü veriyoruz.”


DTK: Komplocular bataklıkta

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), komplocuların Ortadoğu bataklığında çöküşü yaşamakta olduğunu savundu.

Uluslararası Komplo’nun yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yapan DTK, Öcalan’ın olağanüstü iradesini, demokratik ulus perspektifi ve öncülüğünü kendisine rehber edinen halkın tarihi direnişini hatırlatarak, komplocuların planlarının bozulduğunu söyledi.  Komplocuların bugün Ortadoğu bataklığında çöküşü yaşamakta olduğuna dikkat çeken DTK, “Kürdistan Özgürlük Mücadelesi ise özgürlük felsefesini ve ortak yaşam ideallerini tüm Ortadoğu coğrafyasında görünür ve yaşanır kılmış, tüm Ortadoğu halklarının kurtuluş umudu haline gelmiştir. Sayın Öcalan’ın özgür olması ve özgür koşullarda halkımıza önderlik yapması, halkımızın özgürlüğü ile eş anlamlı, vazgeçilmez ve ertelenmez mücadele nedenimizdir” dedi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found