İmralı’dan Rojava’ya

MURAT MANG / BIELEFELD 

Almmanya’nın Bielefeld kentinde Kürdistanlı Kadın Öğrenciler (JXK) tarafındandan “İmralı‘dan Rojava’ya-Cezaevi Direnişi ve Ütopik Yaşam” konulu panel düzenlendi. Panele Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Mahmut Şakar katıldı.

Bielefeld Üniversitesi H3 numaralı salondaki panelde Şakar yaptığı sunumun başında Kürdistan özgürlük mücadelesinin kısa tarihçesini anlattı. Kürt Halk Önderi Abdulah Öcalan’ın son 40 yılda Kürt toplumu içinde yarattığı etkiye değinen Şakar, devam eden açlık grevlerine ilişkin olarak, “Leyla Güven’ın Sayın Abdullah öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başlattığı açlık grevi direnişi uluslararası bir ayaklanma yarattımıştır” dedi.

Ç

Türk devleti ve AKP rejiminin baskıcı politikalarına da değinen Şakar Erdoğan rejiminin Rojavaya yönelik baskılarına karşı direnilmesi gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Rojava’yı koruyup savunmamız gerekiyor. Rojava’nın işgal edilmesi demek Kürt toplumun büyük bir darbe altında ezilerek yok olması demek olur. Hayatta kalmamız özgürlüğe olan inancımızla mümkündür. “

Şakar Panelin ikinci bölümünde gençlerin sorularını cevaplandırdı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found