İpi göğüsleyen Sanders

ABD’nin New Hampshire eyaletinde yapılan ön seçimlerde Demokrat aday adayları arasındaki yarışta sol kimliği ön planda olan Vermont Senatörü Bernie Sanders, ipi göğüsledi.

Oyların yüzde 95’inin sayıldığı resmi olmayan sonuçlara göre Vermont Senatörü Bernie Sanders, Demokrat seçmenlerin yüzde 26’sının oyunu alarak ilk sırada yer aldı. Sanders’ı, eski belediye başkanı ve yarışın sürpriz isimlerinden sayılan Pete Buttigieg, yüzde 24.4 ile takip etti.

Eyalette 3. sırayı yüzde 19.7 ile Minnesota Senatörü Amy Klobuchar, yüzde 9.3 ile Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren aldı.

New Hamsphire’daki en büyük hayal kırıklığını ise, ilk ön seçim yeri olan Iowa’daki gibi eski Başkan Yardımcısı Joe Biden yaşadı. Biden Demokrat oyların sadece 8,4’ünü alarak ancak 5. olabildi.

Sonuçlardan dolayı teşekkür konuşması yapan Sanders, “Bu sadece Donald Trump’ı yenmekle ilgili bir mücadele değil, bu ülkeyi dönüştürmekle ilgili bir mücadele. Bu zafer, Donald Trump’ın sonunun başlangıcıdır” dedi.  Sanders, milyarderlerin ülkeyi yönetmesine izin vermeyeceğini vurgulayarak, bazı rakiplerinin paralarıyla seçimleri satın alamayacağını kaydetti.

HABERMERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found