İran’ın uranyum zenginleştirme programı başladı

İran Atom Enerjisi Kurumu yer altında bulunan Fordo nükleer tesisindeki santrifüjlere uranyum gazı enjeksiyonuna dün itibariyle başladığını duyurdu.

İran’ın bu girişimi İran’ın 2015 yılında Batılı ülkelerle imzaladığı nükleer anlaşmadan uzaklaşma konusunda en önemli adım olarak görülüyor.

Santrifüjlerin uranyumu nükleer anlaşmadaki yüzde 3,67 seviyesinin üstü olan yüzde 4,5 oranında zenginleştirmeye başladığı belirtildi, ancak bu oran nükleer silah üretebilmek için gerekli olan yüzde 90 seviyesinin çok altında bulunuyor.

İran’ın son attığı adımlar ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden bu yana İran’a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle nükleer anlaşmaya taraf olan Avrupa ülkelerinin üzerindeki İran’a ham petrolünü satabilmesi için bir çözüm bulma baskısını arttırdı.

BM müfettişi engellendi

Öte yandan Tahran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na bağlı çalışan bir müfettişin geçen hafta Natanz nükleer tesisini ziyaret etmesinin engellendiğini ve müfettişin İran’da kısa süreliğine alıkonulduğu doğruladı. İran müfettişin akreditasyonunun askıya alındığını, müfettişin Natanz tesislerine girerken bir alarmı aktive ettiğini açıkladı.

Müfettişin ajansın Viyana’daki merkezine geri döndüğü belirtildi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı müfettişin olayla ilgili raporunu sunacağını açıkladı.

TAHRAN


Burkina Faso’da kanlı saldırı

Burkina Faso’nun doğusunda Kanadalı maden şirketi Semafo konvoyu pusuya düşürüldü. En az 37 kişi öldü, 60 kişi yaralandı. Doğu bölgesinin valilisi albay Seydu Sanu yaptığı yazılı açıklamada saldırının “kimliği belirsiz silahlı kişilerce” gerçekleştiğini bildirdi.

Saldırı Fada ve Boungou maden tesislerine giden yol üzerinde gerçekleşti. Saldırının hedefinde Kanadalı maden şirketi Semafo’ya ait bir konvoy vardı. Şirket personeli, işverenler ve mal sağlayan kişileri taşıyan konvoya askerler eşlik ediyordu.

Burkina Faso hükümeti, “karmaşık bir saldırı” gerçekleştiğini belirtti. Önce konvoyun başında bulunan askeri aracın patlayıcı ile infilak ettirildiği, ardından çalışanları taşıyan iki otobüsün yaylım ateşine tutulduğu ifade edildi.

Yetkililer saldırıda en az 37 kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığını bildirdi.Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Ancak Burkina Faso’da “cihatçı” olarak adlandırılan, bazıları El Kaide ve DAİŞ bağlantılı grupların saldırılarında 2015’den bu yana 600’ü aşkın kişi öldü.

Montreal merkezli altın üreticisi Kanadalı şirketin, Burkina Faso’da iki işletmesi bulunuyor. Bunlardan biri doğudaki Boungou maden ocağı, diğeri ise batıdaki Mana olarak biliniyor. Aynı şirkete Ağustos 2018’de de benzer iki saldırı düzenlenmişti.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found