Irkçılar mültecilere saldırıyor

Yaklaşık bin kadar gösterici geçtiğimiz cuma günü, 250 sığınmacının Heidenau kentine getirilmesini protesto etmek için toplanmış, mülteci merkezine giden yolu kapatan göstericiler sığınmacıların içinde bulunduğu otobüslere şişe ve taşlarla saldırmıştı. 200 kadar aşırı sağcı pazar gecesi de gösteri yapmıştı. "Heil Hitler" sloganları atan göstericilerin bir bölümünün aşırı alkollü olduğu açıklanmıştı. Gelişmeler üzerine mülteci merkezinin etrafına güvenlik şeridi çekildi. Ayrıca polis de kentteki güvenlik kontrollerini artırdı. Ancak polis, gösterileri engelleyememekle suçlanıyor. 

Antifaşistler etten duvar ördü

Ülkelerindeki savaş, yoksulluk ve ayrımcılıktan kaçan mültecilere asıl destek ise antifaşist gruplardan geldi. Mülteci merkezinin etrafına kamp kuran gruplar, blokaj eylemleri düzenleyerek ırkçıların binaya yaklaşmalarını engellemeye çalışıyor. 

Gabriel Heidenau’ya gitti

Heidenau kentinde mültecilere karşı yapılan gösteriler Alman siyasetçilerin de eleştirilerine neden oldu. Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel aşırı sağcıların saldırı girişimlerine “en sert şekilde” yanıt verilmesi çağrısı yaptı. SPD lideri Gabriel dün de kentteki mülteci merkezini ziyaret etti ve ‘’Bu gösterilere kesinlikle geçit verilmemeli" dedi. Saksonya Başbakanı Stanislaw Tillich de dün kenti ziyaret edenler arasındaydı. 

Merkel de gelmeli

CDU’lu Heidenau Belediye Başkanı Jürgen Opitz ise Gabriel ve Tillich’e teşekkür ederken, Neonazi gösterilere karşı üst düzeyde siyasetçilerden gelecek olan her türlü desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti. Belediye Başkanı, Başbakan Angela Merkel’in de kenti ziyaret etmesini umut ettiğini söyledi.  

Gösteriler utanç verici

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière de gösterileri "utanç verici" olarak yorumladı. Bakan, "Mültecileri aşağılayan veya onlara saldıran herkesin hukuk devletinin getirdiği sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalacağını" vurguladı. 

Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de gösterileri korkunç olarak tanımlarken  "Şiddetin gerekçesi olamaz. Almanya, mültecilerin alkolikler tarafından tehdit edilmelerine ve ırkçı sloganlar atılmasına izin vermeyecek" dedi.  

 HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found