İşkence şikayeti yeni değil

Deniz Yücel

AKP-MHP tarafından uzun bir süre Silivri Cezaevi’nde rehin alınan Alman vatandaşı gazeteci Deniz Yücel’in tutuklu bulunduğu süre zarfında işkence gördüğüne dair Almanya’daki savunması ülkede gündem olmaya devam ediyor.

Yücel’in avukatı işkence şikayetinin yeni olmadığını daha önceki şikayetlerinden sonuç alınmadığını belirterek tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.

Erdoğan bizzat tutuklamayı onaylamıştı

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, Yücel’i ajan olarak nitelemiş, tutuklanmasını verdiği demeçlerle adeta onaylamıştı.

Yücel’de geçen hafta savunmasında cezaevinde Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda işkence gördüğünü dile getirmişti. Geçen hafta Berlin Tiergarten Asliye Mahkemesi’nde savunmasını yapan Yücel “Ben Silivri 9 nolu cezaevinde 3 gün boyunca işkenceye maruz kaldım. Belki Türk Cumhurbaşkanı ya da yakın çevresinin talimatlarıyla ama her halükarda onun tarafından hedef gösterilerek, onun sorumluluğunda işkence gördüm” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’de ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ile tutuklu olarak yargılanan Die Welt gazetesi Muhabiri Deniz Yücel’in avukatı Veysel Ok, DW Türkçe’ye verdiği mülakatta müvekkilinin işkence şikayetinin yeni olmadığını söyledi. Ok “İki yıl önce şikayetimizi yaptık ama savcı işkence mağduru müvekkilimin ifadesini bile almadan takipsizlik kararı verdi” dedi.

Şikayetten sonuç almadık

Ok,  olayın gerçekleştiği dönemde de gerekli hukuki adımları attıklarını hatırlatarak, “Biz işkence ve kötü muamele şikayeti için iki yıl beklemedik. Olayın hemen ardından şikayette bulunduk. Ancak bir sonuç alamadık. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı işkence mağduru müvekkilimin ifadesini bile almamıştır. Bu da soruşturmanın şeffaf ve adil yürütülmediğinin göstergesi. Savcı sadece gardiyanların ifadesini alarak takipsizlik kararı verdi” dedi.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararına itiraz ettiklerini söyleyen avukat Ok, bu itirazı ele alan Silivri Sulh Ceza Hakimliği’nin de Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği kararı onayladığını hatırlattı. Avukat Ok, “Bunun üzerine işkence ve kötü muamele şikayetimizi hem Anayasa Mahkemesi, hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM)  taşıdık” dedi.

Veysel Ok, kötü muameleye dair şikayeti gizlemediklerini, sadece o dönemde medya ve  kamuoyuna açıklama yapmadıklarını söyleyerek, “Ancak gerekli hukuki bütün adımları attık. Türk yetkililer müvekkilimin cezaevinde maruz kaldığı muameleden haberdardı” dedi.

İnfaz koruma memurlarının yeri değiştirildi

Yücel’in cezaevinde kendisine kötü muamelede bulunduğunu belirttiği infaz koruma memurlarının görev yerinin olaydan kısa bir süre sonra değiştirildiğini söyleyen Ok, “Başsavcılık bu kişiler hakkında kovuşturmaya gerek görmedi ama suçlamanın ardından görev yerleri değiştirildi. İddialar doğru değilse neden yerleri değiştirildi?” diye konuştu.

Deniz Yücel kendisine Silivri Cezaevi’nde işkence ettiğini belirttiği infaz koruma memurları Osman Andıç, Mustafa Aydın, Fırat Koçoğlu, Bilgican Kodal ve Adel Yada hakkında 4 Nisan 2017 tarihinde şikayetçi oldu.

Yücel’in avukatları Veysel Ok ve Ferhat Çağıl Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdikleri dilekçede, müvekkillerinin Silivri’ye sevkedilmesinin akabinde yoğun ve sistematik bir kötü muameleye maruz kaldığını, psikolojik ve fiziki müdahalelerin yaklaşık bir hafta sürdüğünü ve ardından sona erdiğini belirttiğini kaydetti. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı Yücel’in şikayetçi olduğu şüphelilerin (infaz koruma memurları) ifadelerini aldı. Şüpheliler Başsavcılığa verdikleri ifadede, Yücel’i darp ya da hakaret etmediklerini ileri sürdü.

Başsavcılık bu ifadelerin ardından Yücel’in avukatlarının kovuşturma açılması talebini reddetti.

Bunun üzerine Deniz Yücel’in avukatları 7 Şubat 2018 tarihinde karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Silivri Sulh Ceza Hakimliği ise 13 Şubat tarihinde verdiği kararda, itirazı reddetti.

Yücel’in Türkiye’de yargılandığı dava kapsamında geçen Cuma günü Berlin’de verdiği ifadede, Silivri Cezaevi’ndeyken Erdoğan’ın kendisini hedef göstermesinin ardından bazı infaz koruma memurlarınca fiziksel ve psikolojik işkence gördüğünü söylemesi, Almanya’da Türkiye’ye yönelik eleştirilere neden olmuştu. Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yücel’in işkence ifadeleri üzerine Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün yaptığı açıklamaya karşı “Türkiye’yi karalamaya çalışan bu tür asılsız iddiaların resmi makamlarca ciddiye alınmasını ayrıca manidar buluyoruz” iddiasında bulunmuştu. 

 HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found