‘İsviçre Türkiye’yi uyarmalı’

ALİ ÖZŞERİK / BERN

İsviçre Dışışleri Bakanı Ignazio Cassis bugün Ankara’da meslektaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşüyor.  İsviçre Türkiye’deki siyasi gelişmeleri hem yakından izleyen ve hem de sonuçlarını bir şekilde ülke içinde yaşayan ülkelerden biri. Türk Elçiliğine bağlı birimlerin AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Recep T.Erdoğan’ın muhaliflerini kaçırma girişimleri, İsviçre’de muhalif ve sol kesimlere yönelik ajanlık faaliyetleri, İsviçre’den Türkiye’ye giden muhalif bütün kesimlere yönelik tutuklama ve yurtdışı yasakları, Kürtlere yönelik savaş politikaları sık sık kamuoyu ve siyasetin gündeminde.

İlişkiler gelişmelere bağlı olmalı

Ziyaret öncesi İsviçreli büyük gazetelerin tümü de söz konusu konulara dikkat çekerek, İsviçre Dışışleri Bakanının ikili ilişkileri bu alanlarda atılacak adımlara göre şekillendirilmesi gerektiğini anlatmasını istedi.

Balthasar: Ağır insan hakları ihlalleri

Yeşiller Ulusal Parlamento üyesi Balthasar Glaettli de NZZ gazetesine verdiği demeçte Federal Konsey’den Türk hükümetine müdahale etmesini ve Dışışleri Bakanı Ignazio Cassis’in Ankara ziyaretinde ağır insan hakları ihlallerini derhal durdurmasını talep etmesini istedi.

Yeşiller Bern Kanton Milletvekili Haşim Sancar da Cassis’in Ankara ziyaretine ilişkin sorularımıza şu yanıtı verdi:”İsviçre Türkiye’de olup bitenlerden haberdar ve Dışişleri Bakanı özellikle azınlıklar, demokrasi, basın özgürlüğü, Avrupa diğer ülkeleri ve İsviçre’den giden Türkiyelilerin soruşturulması, yurtdışı yasağı konması gibi konuları gündeme getirmeli.

Ekonomik ilişkilerin bu konularda atılacak adımlara endeksleneceğini açıkça belirtmelidir” dedi.

İltica yükselişte

Türkiye’de 2016 yılındaki sözde darbe girişiminden bu yana 2 bin 531 kişi İsviçre’ye iltica talebinde bulundu ve büyük çoğunluğunun iltica talebi ise kabul edildi. İltica başvuruları  2017 yılında 852 iken geçen yıl bin 5’e çıktı. Bu yılın Mayıs ayı sonu itibarıyla ise 416 iltica başvurusu yapıldığı belirtiliyor.

ıbrıs ve Yunanistan ziyaretlerin ardından Cassis bugün Ankara’da Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.

Yazarın diğer yazıları

    None Found