İtalya Başbakanı Conte istifa etti

İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte, koalisyon hükümeti içinde ortaya çıkan kriz sonrası Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sundu. Senato Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada istifa edeceğini açıklayan İtalya Başbakanı Conte, Senato’daki görüşmelerin ardından akşam saatlerinde cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’ye gitti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Görüşmede Başbakan Conte, başında olduğu hükümetin istifasını sundu” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, yeni hükümet kuruluncaya kadar Conte hükümetinin görevine devam edeceği belirtildi.

Comte, 9 Ağustos’ta yaptığı konuşmada Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda İçişleri Bakanı aşırı sağcı Lig Partisi Lideri Matteo Salvini’yi hükümet krizini çıkarmakla suçlamıştı.

Lig Partisi lideri ve göçmen karşıtlığı ile gündeme gelen Salvini ise 15 Ağustos’ta yaptığı açıklamada Comte’ye güven oyu vermeyeceklerini açıklamış, bu şekilde hükümeti düşürecekleri mesajını vermişti.

Lig’in koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S) blog sitesinden Salvini’ye  tepki gösterilmişti. Blogda paylaşılan yazıda, “Salvini’nin tutarsızlığı gerçekten utanç verici. O ve Lig’den gelen bakanlar, Başbakan Conte’ye güvensizliklerini açıklamışken neden halen bu hükümetin parçası olmaya devam ediyorlar? Neden halen koltuklarına bağlı kalmayı sürdürüyorlar?” ifadeleri kullanılmıştı.

İstişareler bugün başlıyor

Öte yandan Cumhurbaşkanı Mattarella’nın hükümet krizine çözüm bulmak için siyasi istişarelerine, bugün yerel saatle 16.00’da, sırasıyla parlamento başkanları ve parlamentodaki siyasi parti temsilcileriyle görüşerek başlayacağı belirtildi.

İtalya’da teamüller gereği, Cumhurbaşkanı, parlamento başkanları ve parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle, mevcut yasama döneminde parlamentonun her iki kanadında hükümet oluşturabilecek çoğunluk olup olmadığına bakacak.

Yerel basında, parlamentodaki sandalye sayılarına bakıldığında en çok sandalyesi olan M5S ile ana muhalefetteki sol görüşlü PD ve bazı partilerin katılımıyla yeni bir hükümetin kurulabileceği senaryoları dile getiriliyor.

Ancak bu senaryoda da M5S ile PD arasında yıllardır süren karşıtlıklar nedeniyle iki partinin bir hükümet kurup kuramayacağı ayrı merak konusunu oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Mattarella’nın siyasi istişarelerinden bir sonuç çıkmaması durumunda, parlamentoyu feshedebileceği ve ülkenin ekim sonunda erken seçime gitmesinin önünü açabileceği ifade ediliyor. 

 ROMA

Yazarın diğer yazıları

    None Found