IŞİD konusundaki müttefiklik!

Fransa Gündemi

Fransa’da Irak ve Suriye’ye giden cihatçıların geri dönüp saldırı düzenlemesinden duyulan endişe gündemde. King’s College Uluslararası Radikalleşme ve Siyasi Şiddet Araştırmaları Merkezi Başkanı, "Irak ve Suriye’de; Almanya, İngiltere, İtalya ya da Fransa’dan giden yüzlerce genç, radikallerle birlikte savaşıyor. Tahminlere göre, Irak ve Suriye’de Avrupa’dan giden yaklaşık 2 bin 500 cihat savaşçısı bulunuyor. Avrupalı siyasiler de Türkiye üzerinden savaşmaya giden gençleri durdurabilmek için çare arıyor" açıklamasında bulundu.
Diğer taraftan terör uzmanı Prof. Dr. Peter Neumann basına verdiği demeçte, "Özellikle genç erkekler açısından bunun kişisel nedenleri var. Macera arayışı, kardeşlik duygusu, ‘beş yıldızlı cihat’ olarak adlandırılan amaç uğruna savaşmak gibi… Suriye’de, Irak’ta da Sünnilere karşı bir etnik temizlik başlatıldığı düşünülüyor. Dolayısıyla Sünni kardeşlerini savunmaları gerektiğini söylüyorlar. Bir İslam devleti kurulması ise eski bir proje. İnsanlar bin yıldır bundan bahsediyor" ifadelerini kullanırken siyasiler de bu yönlü soru yağmuruna tutuluyor.
Özellikle gençlerin geçiş ülkesi olarak Türkiye’yi kullanması nedeniyle yapılan haberlerde Türkiye’nin IŞİD ile bağları sorgulanıyor. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’a sosyal paylaşım sitesi Twitter’da resmi hesabından bu konuya dair sayısız soru yönlendiriliyor. Türkiye’nin IŞİD’i destekleği iddiasıyla sorulan sorularak Fabius, "Karikatürize etmeyin. Türkiye, Fransa’nın müttefikidir" cevabını verdi.
Fabius, Türkiye’yi müttefik olarak görmeye devam ederken,  geçtiğimiz hafta Fransa’nın Nice Havaalanı’nda Suriye’ye gönderilmek üzere Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerine eleman kazandırdığından şüphe edilen Çeçenistan kökenli bir kişi gözaltına alındı. Yine güzerhag Türkiye! 22 yaşındaki Çeçen genç, 16 yaşındaki bir genç kızı Türkiye üzerinden Suriye’ye göndermek için, havaalanında bilet alırken yakalandığı belirtiliyor. Yılın başından bu yana Fransa’da "cihat” gerekçesiyle Suriye’ye gitmeye çalışan veya Suriye’den dönen 18 kişi yakalandı.
Gençlerin gidişini önlemek amacıyla daha önce Fransa İçişleri Bakanlığı 9 Temmuz’da Bakanlar Kurulu’na bir yasa tasarısı sunmuştu. Fransa’dan "cihad”a gidişleri caydırmak amacıyla Nisan ayında bir dizi tedbiri de açıklayan Bakanlık, 18 yaşından küçüklerin ülke dışına çıkmasını aile iznine bağlamaya çalışıyor.  Eylül ayında parlamentoda görüşülmesi beklenen yasanın önleyici bir tedbir olması bekleniyor.
Tüm bu tartışmalar sürerken haftalık Amerikan haber dergisi Newsweek, Fransa’da yapılan bir anketin sonuçlarını yayınladı. Buna göre Fransa’da her 6 kişiden biri Irak İslam Devleti’ne (IŞİD) sempati duyuyor. ICM grubu tarafından yapılan ankette, Fransızların yüzde 16′sının IŞİD hakkında olumlu düşüncelere sahip olduğu kaydedildi. Özellikle 18-24 yaş grubuna dahil olan vatandaşlarda bu oran yüzde 27′ye çıkıyor. Burada Fransız olarak kastedilen Fransız kimliğine sahip ve Fransa’da yaşayan göçmenler!
Newsweek’in Fransa muhabiri Anne-Elizabeth Moutet’in yaptığı haberde "İkinci nesil mültecilerin benimsediği ideoloji bu. Fransa’daki gençlerin yüzde 40′ının işsiz" olduğunu vurgulanıyor. Özellikle gençlerin televizyon ve internetin sağladığı propagandadan kaçamadıkları belirtilen haberde, anti semitizmin artmasıyla IŞİD’in arasındaki bağa da dikkat çekiliyor. Newsweek’in haberinin devamında Fransa’da banliyö bölgelerinde birçok olayın bu kesimler tarafından çıkarıldığı belirtiliyor.
Fransa kamuoyu konuya dair ciddi endişeler taşırken İçişleri Bakanlığı "biz tedbir almaya devam ediyoruz" demekle yetiniyor. Fransa’dan bugüne kadar IŞİD ve diğer çete örgütlenmelere katılmak için giden gençlerin neredeyse tamamının Türkiye üzerinden geçtiği belirtiliyor. Fabius, her ne kadar durumu "Karikatürize etmeyin. Türkiye, Fransa’nın müttefikidir" dese de Türkiye’nin IŞİD’e militan kazandırılmasında geçiş noktası olduğu açık. Diğer taraftan IŞİD’a katılımlar Fransa’da IŞİD’in ciddi bir örgütlenmeye sahip olduğunu da gösteriyor. Bu anlamda Fransa açısından çoktan tehlike çanları çalmaya başladı bile!

Yazarın diğer yazıları