İzmir’den kayyuma karşı ortak deklarasyon

İzmir’de 37 meslek ve sivil toplum örgütü ile siyasi parti HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına karşı ortak deklarasyon yayınladı. Açıklamada, “Demokrasinin temel ilkelerini ortadan kaldıran bu uygulamayı kabul etmiyoruz” denildi.

İzmir’de Emek ve Demokrasi güçlerini oluşturan 37 sivil toplum ve meslek örgütleri ile siyasi parti İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’nin Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin ortak deklarasyon açıkladı. İzmir Barosu’nda düzenlenen toplantıda kurumlar adına deklarasyonu okuyan baro yöneticisi Perihan Kayadelen, YSK tarafından adaylıkları onaylanan ve yüksek oy alan Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının yerine kayyum atanmasını eleştirerek, “Eşbaşkanların İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla görevlerinden uzaklaştırılmaları Türkiye’nin ciddi sorunları olan demokrasisine ağır bir darbe daha vurmuştur” dedi.

‘Demokrasinin olmazsa olmazı seçmen iradesidir’
Demokrasinin olmazsa olmaz şartının seçmen iradesini tanımak ve ona saygı göstermek olduğunu vurgulayan Kayadelen, bu idari karar ile bir kısım yurttaşın iradesi tümüyle ayaklar altına alındığını söyledi.

Seçme ve seçilme haklarına ağır biçimde ihlal edildiğini ifade eden Kayadelen, “Halkın iradesine yönelik yapılan bu darbe, siyasi iktidarın seçimlerle ele geçiremediği belediyeleri anti-demokratik yasa, yetki ve uygulamalarla ele geçirme operasyonudur. Aynı zamanda bu, toplumun dikkatini ülkenin içinde bulunduğu ağır siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlardan, krizden başka yöne çevirme ve kendi siyasal çözülüşünü geciktirme çabasıdır” diye konuştu.

‘Eşbaşkanlar tekrar görevine iade edilmeli’
Demokrasiyi korumak ve yurttaş olmayı sürdürebilmek için halkın ve seçmenin iradesine kayıtsız şartsız sahip çıkmanın bir yurttaşlık görevi olduğu bilinciyle hareket ettiklerini söyleyen Kayadelen, “Barış içinde bir arada yaşama fikrine zarar veren ve başta seçimler ve kuvvetler ayrılığı olmak üzere demokrasinin temel ilkelerini tümüyle ortadan kaldıran bu uygulamayı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” ifadesinde bulundu.

Deklarasyona imza atan 37 siyasi parti, sivil toplum ve meslek örgütünün isimleri şöyle; DİSK Ege Bölge Temsilciliği, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, EGEÇEP, Alevi ve Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, İzmir Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Demokratik Alevi Derneği , Bornova Kadın Dayanışma Derneği, Buda EVKA-! Kadın Kültür Derneği, İzmir Müzisyenler Derneği, On Beşliler Birlik Dayanışma Derneği, Halkevi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlük için Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Halk İnisiyatifi, Halkların Köprüsü Derneği, İMECE Dostluk ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Halkların Demokratik Kongresi, Cumhuriyet Halk Partisi, Emek Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Devrimci Parti, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası.

Yazarın diğer yazıları

    None Found