Japonya’da bunu da yaptılar

Japonya’da bazı şirketler, işyerlerinde çalışan kadınların gözlük takmasını ‘hoş görünmüyor’ diyerek yasakladı.

Japonya’da bazı şirketler, kadın çalışanların gözlük takmasını yasaklayan bir karar aldı. Şirketlerin bu ayrımcı karara gerekçesi ise ‘gözlüğün kadınlarda hoş durmadığı ve işleri olumsuz etkilediği’ görüşü.

DW Türkçe’nin Tokio Shimbun gazetesine dayandırdığı habere göre bazı şirketler resepsiyonlarında çalışan kadınların gözlük takmalarına, ‘gözlüklü kadınların müşteri ve ziyaretçilere hoş görünmediğini’ öne sürerek izin vermiyor.

Kozmetik ürün pazarlayan bazı şirketler ise “Gözlüklü kadınlar tarafından pazarlanan ürünlerin gözlükler nedeniyle etkilerinin azaldığı” bahanesiyle kadın personelin gözlük kullanımına izin vermiyor.

Kampanya başlatıldı

Bu yasak kararına tepki gösteren bir grup kadın, imza kampanyası başlattı. Kadınlar, şirketlerin bu kararının hükümet tarafından “Çalışan kadınlara yönelik taciz” olarak değerlendirilmesini talep etti.

İmza kampanyasını düzenleyen kadınlar arasında daha önce de kadınların işyerinde yüksek topuklu ayakkabı giymelerini yasaklayan şirketlere karşı bir girişim başlatan oyuncu ve yazar Yumi Ishikawa da yer alıyor.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found