Kadıköy’de en az 23 gözaltı, 3 milletvekili hastaneye kaldırıldı

Suruç katliamının yıldönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen yürüyüşe dönük Türk polisinin saldırısında yaralanan HDP ve CHP’li 3 milletvekili hastaneye kaldırıldı, en az 23 kişi ise gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve Suruç gazileri de var.

Suruç katliamının yıl dönümünde Kadıköy’de yapılan anmaya dönük polis saldırısında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polisin eylemcilerin yürüyüşüne izin vermemesi üzerine çıkan olaylar uzun süre ara sokaklarda devam etti.

Bu anlarda polisin eylemcilere yönelik sert müdahalesini kınamak isteyen HDK Eşsözcüsü ve HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in de aralarında bulunduğu bir grup Kalkedon Meydanı’nda açıklama yapmak istedi. Ancak Koçyiğit konuştuğu sırada polisler meydandaki gruba da plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı.

Yapılan çok sayıda kişi yaralandı. Koçyiğit de ayağından yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Polis saldırısında en az 23 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan isimlerden bazıları şöyle: ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ESP MYK üyesi Ebru Yiğit, Suruç yaralıları Doktor Çağla Seven ve Caner Delisu, SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı ile Deniz Devrim Kaplan, Mehmet Korkmaz, Şükran Yaren Tuncer, Zeynel Cuhadar, Ayşe Ece Uzun, Şeyma Çopur, İlknur Çetin, Gökhan Gören, Enes Sandavuç, Oğurcan Özçelik, Berkay Ustabaşı, Zehra Aydemir, Sezer Çakmak, Umut Akgül, Özgür Cihan Uçar ve Metin Coşkun.

Gözaltına alınanlar önce Kadıköy Rıhtım Polis Karakolu’na, buradan da Vatan Caddesi’nde yer alan İl Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine götürüldü.

Yapılan bu gözaltılar üzerine Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda avukatları dayanışmaya çağırdı.

3 milletvekili yaralandı

Polisin saldırısı sırasında yaralanan HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

ESP’den tepki

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Suruç anmasına yönelik polis saldırısına dair yazılı açıklama yaptı.

33 düş yolcusunun mücadelesinin adalet mücadelesine dönüştüğü vurgulanan açıklamada, “Suruç’u anmak adalet talebini yükseltmek oldu. Suruç’u anmak tüm toplumsal adaletsizliklere karşı çıkmak oldu. Suruç sadece Suruç değil, adalet talebinin adı ve simgesi oldu” denildi.

Buna rağmen Kadıköy’de yapılmak istenen yürüyüşe izin verilmeyerek saldırılmasına tepki gösterilen açıklamada, şunları belirtildi: “33 düş yolcusunun sahiplenilmesini hazmedemeyen iktidar bir kez daha gençlik örgütlerinin yapacağı yürüyüşe saldırdı. Eş Genel Başkanımız Şahin Tümüklü, MYK üyelerimiz, SGDF üyelerinin de aralarında olduğu 21 kişi işkenceyle gözaltına alındı. Eş Genel Başkanımız Şahin Tümüklü’nün üzerine çökerek işkence yapan polisin, dün (19 Temmuz Cuma) Kadıköy Söğütlüçeşme Metrobüs durağında Suruç için bildiri dağıtımına yoldaşlarımıza silah çeken kişi olduğu öğrenildi. 4 yıl önce Suruç’ta olduğu gibi bugün de sosyalistler hedef altında tutuluyor.”

“Adaletten, adaletin yerine getirilmesinden korkuyorlar” denilen açıklamada, “Çünkü adalet yerini bulursa iktidarları yerle bir olacak. Dün nasıl ki adalet talebini yükselttiysek, bugün aynı kararlılıkla adalet mücadelemizi sürdüreceğiz. Ne Suruç katliamını unutturma çabaları, ne baskı ve gözaltılar adalet mücadelemizin önüne geçemeyecek. Tüm devrimci-demokratik kamuoyunu 33 düş yolcusunu ve gözaltındaki yoldaşlarımızı daha güçlü sahiplenmeye çağırıyoruz. Adalet isteyen herkesi 33 düş yolcusunu ve gözaltındaki yoldaşlarımızı sahiplenmeye çağırıyoruz. Gözaltına alınan yoldaşlarımız ve dostlarımız şu anda Kadıköy Rıhtım Karakolu’ndan Vatan Caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubeye götürülüyor. Tüm dostlarımızı dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

İSTANBUL

Yazarın diğer yazıları

    None Found