Kadın devrimi etkileyici

EGİD EREN/HANAU

Beş kişilik Alman heyeti, Kuzey Suriye Federasyonu’nda bulunan Özgür Kadın Vakfı (WJAR) davetiyle gerçekleştirdikleri ziyareti ve izlenimlerini Hanau Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM)’de gerçekleştirilen toplantıda anlattı.

İkinci kez Rojava’ya giden heyet içerisinde olan Pedagog ve sosyal danışman olan Heike Karau, Thomas Lutz  bu sefer yaşanan kadın devrimini yakından görmek için gitti.  Karau, Kürt kadınlarının böyle bir başarıya nasıl ulaştığı konusundaki merakını gidermek için heyete dahil olduğunu vurguladı.

Thomas Lutz ise, Güney Kürdistan üzerinden Rojava geçişleri sırasında KDP’nin 1 günlük engeline takıldıklarını söyledi. Yaşanan engellemeye rağmen Sêmalka Sınır Kapısı‘ndan botla Rojava’ya geçerek birçok kurum ziyaret ettiklerini söyledi.

Lutz, Rojava’da kadın kurum temsicileriyle karşılandıklarını ifade ederek araçların camı üzerinde barış güvercinleri ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resmi olduğuna da işaret etti.

Kadın kurumlarında savaştan etkilenen kadınların eğitim alıp meslek edindiğini dile getiren Lutz, şiddete maruz kalan kadınlarında bu kurumlara sığındığı ve sorunların kadın mahkemesine gidene kadar burada çözüme kavuşturduklarını belirtti.

Cizirê Kanton’unda bulanan Kongra Star Merkezi’nde kadın devrimine ilişkin bilgilendirildiklerini paylaşan Lutz, “Bizi çok etkiledi. Bu kurum bünyesinde 5 bine yakın kadın emek veriyor” dedi. Lutz, Qamişlo’da şehit aile kurumları ile 10’a yakın Arapça, Kürtçe ve Süryanice dillerinde eğitim veren çocuk yuvaları olduğunu bildirdi.

Qamişlo’da rejime ait bazı mahallelerin olduğunu da fotoğraflayan Lutz, çarşı merkezinde ise büyük bir pazarın olduğunu söyledi. Amûdê’de ise bir inanç merkezi olduğunu gösteren Lutz, 1960’larda Amûdê Sineması’nda yakılan çocukları simgeleyen bir anıt olduğunu da sözlerine ekledi.

Evlerin altında kanları var

Bir diğer durak ise Kobanê. Heyet üyüleri 3 gün kaldıkları kentte, Kobanê savaşından geriye kalan ve müze olarak bırakılan yıkımın fotoğraflarını panele katılanlarla paylaştı. Kobanê’de bombalanan bazı evlerde halen insanların yaşadığını dikkat çeken Lutz, “Burada insanların yeni evlere sahip olmasını istiyoruz. Çünkü onlar bu kentlerini terk etmek istemiyor. Yıkılmış, bombalanmış evlerin altında aile fertlerin kanı olduğunu söylüyorlar. Ülkelerine bunun için çok bağlılar ve bırakmamak için savaşıyorlar. Yitirdikleri insanların toprakları” dedi.

‘Efrin’e geri dönmek istiyorlar’

Ziyaretin son durağı olan Efrîn. Türklerin el koyduğu Efrîn’e ilişkin Kürtlerin zorunlu bırakmak zorunda kaldıkları kent olarak tarif eden Lutz, “Kürtler tekrardan kentlerine dönmek istiyor. Bunun için kendini savunacaklar. Tek umutları, doğdukları yere geri dönmek” dedi. ­­­-

Yazarın diğer yazıları

    None Found