kadın isyanını işledi

Kürtçe ve Türkçe dillerinde aylık yayınlanan Newaya Jin Gazetesi, “Patriyarkanın çürümüş çarkına isyan var” manşeti ile okurlarına ulaştı.

Gazetenin 177’inci sayısı, yıl içerisinde kadın ve topluma yönelik erkek ve devlet şiddetine karşı direniş mevzilerini terk etmeyen kadınların mücadelesine odaklanıyor.

Gazetenin içeriğinde faşist Türk devletinin DAİŞ artığı çeteleriyle birlikte Rojava’ya yönelik işgal saldırısının nedenleri, ortaya çıkan çetele ve sonuçları yer alıyor. Konuyla ilgili sahada yer alan gazeteciler Zeynep Kızılırmak, Zerya Gül ve Rûken Cemal’in gözlem ve analizlerinin yanısıra aktivist Meral Çiçek’in değerlendirmesi yer alıyor.

Türkiye’de AKP iktidarının gündelik politikalarının toplumsal yansımaları ve kadın hakları mevzusunu ise gazeteci Ronî Eylem ve Teolog Rabia Tamer kaleme almış.

Gazetede yer alan diğer içerikler ise şöyle:

– Gazetenin yazarlarından Gülistan Çiya İke’den 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla dünya çapında gerçekleştirilen eylemlerin sonuçları,

– 24 Aralık 1974’te gerçekleştirilen Maraş Katliamı’na ilişkin Elif Sonzamancı, tanıkların ifadelerinden derleyip hazırladığı dosya haberi,

– KNK Eşbaşkanı Zeyneb Murad ile ulusal birliğe dair röportaj,

– HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in Kürt siyasetine yönelik faşizan saldırılara ilişkin analiz yazısı,

– Hint aktivist Shehla Rashid Shora, Amerikalı aktivist Lucy Parsons’un portreleri ve 21 Mayıs 2009’da Amed’de şehit düşen YJA STAR Askeri Konsey Üyesi Bêrîtan Hêvî (Leyla Şanlı) anısına yazı.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found