Kadınlardan ‘öz savunma’ paneli

Fransa’nın Mulhouse kentinde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle bir panel düzenlendi. ‘Şiddet Faşizmdir, Öz Savunma Hakkımızdır’ konulu panel, Mulhouse Demokratik Kürt Toplum Merkezinde yapıldı. Panele konuşmacı olarak Mulhouse Kürt Kadın İnisiyatifi adına Ayfer Meral katıldı.

Onlarca kadının katıldığı panel, geçtiğimiz günlerde Besta bölgesinde yaşamını yitiren gerilla komutanı Delal Amed ve 12 yoldaşı anısına yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Panelde ilk sözü alan Mulhouse Kürt Kadın İnisiyatifi Temsilcisi Ayfer Meral, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kadınlar için önemine de dikkat çekerek, şunları belirtti: „Kürt kadını bugün kendini biraz özgür hissedip, örgütlenebiliyorsa, Rojava devrimine kendi rengini katıp dünya kadın hareketlerine ilham kaynağı olabiliyorsa, bunu Başkan Apo’ya borçludur. Kürt kadını bu anlamıyla özgürlüğün tadını Başkan Apo’nun felsefesinden almıştır. Başkan Apo’nun bu emeklerine karşı da Kürt kadını onun fiziki özgürlüğünü sağlamak ile yükümlüdür.“   

MULHOUSE

Yazarın diğer yazıları

    None Found