Kadının adının devletten silinmesine tepki

 Uygulamaya tepki gösteren İzmir Kadın Platformu, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Türkiye kadın hareketinin yıllar süren mücadeleleri ile devlet mekanizması içindeki kurulan üç kadın kurumunun da sırayla yok edildiğine dikkat çekildi.

Kadın sorunu ismen yok ediliyor

Bakanlıktan dahi kadının isminin çıkarılmasının bu yok etmenin bir göstergesi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Önce 2011’de Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın isminden kadın kelimesi silinerek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na dönüştürüldü. Şimdi de TBMM bünyesindeki kadın komisyonu kapatılıyor ve yerine ‘Aile Komisyonu’ kuruluyor. TBMM’deki komisyonun ardından, belediyeler bünyesinde kurulmuş olan KEFEK’lerin kapanması da sürpriz olmayacak" diye belirtildi.

Uluslararası sözleşmeler hatırlatıldı

Devlet mekanizması içinde tek bir kadın kurumu bırakılmak istenmediği belirtilen açıklamada Türkiye’nin taraf olduğu uluslar arası sözleşmeler hatırlatıldı. "Kadının adı devletten siliniyor" belirlemesinin yapıldığı yazılı açıklamada, "Başta CEDAW olmak üzere Türkiye’nin tarafı olduğu pek çok sözleşme ve üyesi olduğu birçok uluslar arası örgüt, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması çalışmalarının koordinasyonu ve politikaların icrası için ulusal mekanizmalar kurulması yükümlülüğü getirmektedir. Yeni ek mekanizmalar oluşturarak mevcut mekanizmaları güçlendirmek yerine, var olanları da yok etmenin kadın karşıtı bir politika olduğu açıktır" denildi.

AKP’li kadınlara çağrı

TBMM’deki tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin ortak sorumluğunda olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, bu bu girişimden derhal vazgeçilmesini sağlamak üzere göreve çağırdı.  Açıklamada, “Ulusal ve uluslararası hukuk hiçe sayılarak KEFEK kapatıldığı takdirde, başta CEDAW’ın uygulanmasını izleyen Birleşmiş Milletler olmak üzere konuyu tüm uluslar arası kurumlara ve platformlara taşıyacağımızı duyuruyoruz" denildi.

DİHA/İZMİR

Yazarın diğer yazıları

    None Found