Kaptan Rackete ifade verdi

Carola Rackete

Akdeniz’de kurtardığı göçmenleri, İtalyan kolluk kuvveterinin engellemelerine rağmen Lampedusa Adası’na bıraktığı için önce ev hapsine alınan, daha serbest kalan Alman gemi kaptanı Carola Rackete, hakkında açılan dava kapsamında ifade verdi.

Rackete, ülkenin güneyindeki Sicilya Adası’ndaki Agrigento Savcılığında, hakkında açılan ‘yasadışı göçü teşvik etmek’ ve savaş gemisine karşı itaatsizlik davası çerçevesinde savcılara ifade verdi.

Savcılıktan çıkışında açıklama yapan Rackete, Avrupa Birliği’ne bu konuya eğilmesi çağrısında bulunarak, “12 Haziran’daki kurtarma operasyonumuza dair detayları açıklama fırsatı bulduğum için mutluyum. Avrupa Komisyonunun ve seçimlerden sonra oluşan yeni Avrupa Parlamentosu’nun, bu tür durumları önlemek ve sivil gemiler tarafından kurtarılan bu insanları, diğer tüm ülkelerin kabul etmesi için olabilecek en iyi çözümü bulmalarını umuyorum” ifadelerini kullandı.

Ön soruşturma hakimi, savcılık tarafından, Akdeniz’de kurtardığı göçmenleri İtalya’ya getirmek ve Lampedusa Adası’ndaki limana giriş sırasında Sahil Güvenlik botunun engellemelerine karşı gelerek askerlerin hayatını riske atmakla suçlanan Rackete’nin tutuklanması için yeterli gerekçe olmadığına kanaat getirmiş ve Alman kaptanın “göçmenlerin hayatını kurtarmak için yapılması gerekeni yaptığını” belirtmişti.

İtalyan hükümetinin çıkardığı yasa gereği 2 ila 10 yıl hapis ve 50 bin euro para cezası alma riski bulunan gemi kaptanı Rackete’nin serbest kalması için Almanya ve Fransa hükümetleri de İtalya hükümetini eleştiren açıklamalar yapmıştı. SİCİLYA

Yazarın diğer yazıları

    None Found