Kasırga Noel gecesi vurdu

Noel gecesi İngiltere, Fransa ve İspanya’yı etkisi altına alan ‘Dirk Kasırgası’ en az 6 kişinin ölümüne neden oldu. Hızı saatte 145 kilometreye kadar çıkan kasırga su baskınlarına ve elektrik kesintilerine neden olurken hava ve demiryolu ulaşımında da aksamalar yaşandı. Fransa’nın Bretagne ve Normandie bölgelerinde 240 bin hanenin, Güney İngiltere’de 150 bin hanenin elektriksiz kaldığı bildirildi.


Arabalarda mahsur kaldılar

İngiltere’deki arızaların giderilememesi nedeniyle çok sayıda kişinin Noel gecesini elektriksiz geçirdiği öğrenildi. İngiltere’de çok sayıda uçak ve tren seferinin iptal edilmesi ve seyahat etmek isteyenlerin kara yolunu tercih etmesi nedeniyle trafik de felce uğradı. Trafikte akışın sağlanamaması yüzünden sürücüler arabalarında saatlerce mahsur kaldı.

İspanya ve Portekiz’i de etkiledi

İspanya ve Portekiz’in kuzeybatısı da kasırgadan etkilendi. Galiçya bölgesinin Atlantik kıyılarında alarm seviyesi en yükseğe çıkarıldı. Bölgede içinde yolcu taşıyan bir trenin üzerine ağaç düştüğü ancak yolcuların kazadan yara almadan kurtulduğu belirtildi.

Dün normale döndü

Kasırgadan etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmaları yapılırken, Meteoroloji yetkilileri ise dün yaptıkları açıklamada hava koşullarının normalleşmeye başladığını ve tehlike uyarılarının geri çekildiğini duyurdu. 

Brezilya’da 38 kişi yaşamını yitirdi
Öte yandan Brezilya’nın güney doğusunda etkili olan şiddetli yağmurlar son 10 gün içinde en az 38 kişinin canına mal oldu. Şiddetli yağmurlar nedeniyle 24 kentte acil durum ilan edildi. Su baskınları ve toprak kaymalarının yaşandığı Espirito Santo Eyaleti, en fazla etkilenen bölge oldu. Sel felaketinin yaşandığı bölgelere kurtarma çalışmaları için ek askeri birlikler gönderildi. Hükümet de mağdurlara dağıtılması için temel ihtiyaç malzemeleri gönderdi.

ABD’de can almıştı
Noel öncesi ABD ile Kanada’da etkili olan soğuk hava ve kar yağışı can kaybına neden olmuştu. ABD’de şiddetli fırtına nedeniyle en az 9 kişi yaşamını yitirirken, Kanada’da Noel tatili için yola çıkanlar istasyon ve havaalanlarında mahsur kalmıştı.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found