Katalonya’da bağımsızlık ısrarı

Aniden bir yolun kesildiğini görüyorsunuz Barcelona’da. Özelikle ‘kenar’ semtlerinde, kentin giriş kısımlarında, internet üzerinden toplanan Katalan bağımsızlıkçılar, hızlı ve pratik bir barikat ve daha çok da insan varlığıyla, eylem yapıyorlar. Seçilmiş, Katalan yöneticileri ‘Bağımsızlık referandumu’ düzenlediler diye, İspanyol Anayasasını ‘ihlal’ ettiklerinden hüküm yediler ya o yüzden eylemler.

Anayasa ise Franco rejimin ardından, ‘Toplumsal’ uzlaşma ile yapıldı. Franco’dan kalmış devlet artıklarını pek kızdırmamak üzere yapılmış, bir ‘uzlaşma’ bu. Biraz zaman geçsin sonra nasıl olsa faşist kısımlarını atarız diye düşünülmüş, demokrasi yanlıları tarafından ve 40 yılı geçti bunun üzerinden ama hala bir referandum düzenlemek bile, halkın seçtiklerini yıllarca cezaya mahkum edebiliyor.

Yalnız Franco rejimin ardından böyle bir ‘uzlaşma’nın mecburi olduğu da söylenebilir çok rahatlıkla. Çünkü, hemen bunun ardından, faşist askerler tarafından doğrudan İspanyol meclisi basılmış ve ‘eski’ rejime geri dönüş istenmişti ve hala nerede olduğu bilinmeyen bir yerlerde hapisteler!

Yani böyle bir uzlaşı anayasası olmasaydı hala Francosuz bir Franco rejiminde yaşanabilirdi de denilebilir, isteyenler tarafından…

-Böyle filmler yapmak istiyorum zaten, mesela Lenin, Rosa’nın dediği gibi yapsa, Almanya’ya karşı savaşı, devrimci bir savaş olarak sürdürse, Almanya da bir işçi devrimi tamamlanabilir miydi? Ya da dünya bu sefer ne halde olurdu filan. Bilim kurgu gibi ‘Siyasal kurgu’ romanları yazmak işte…-

Katalan eylemleri bitmez. Daha önce bu köşede mutlaka söylemişimdir ki Katalan halkının en önemli niteliği ‘ısrar’. Sevdiğim bir benzetmeyle, bizim cezaevinde, demir parmaklıkları camla, yanlış okumadınız camla, kestiğimiz gibi, küçük ama sürekli bir kesme ile ile yavaş yavaş, ancak demiri de toz ederek yapıyorlar bunu.

Bask mücadelesinden farkı daha çok burada zaten. Çok güçlü Bask mücadelesi, hatta eylemleriyle Franco rejimini bile yıktığı söylenebilecek Bask mücadelesini, bugün için, bazı açılardan aştığı söylenebilecek Katalanların sırrı, daha az yoğunlukta ama kesintisiz, yani ‘ısrarlı’ bir şekilde devam ettiriyor olması.

Katalan bağımsızlığının sayısal olarak bile zor olması bunu pek değiştirmiyor. Bağımsızlık referandumu kabul edilse bile, bağımsızlık için oy verecek olanların yüzde 53 kadar olması yani bu topraklarda yaşayan yüzde 47 gibi çok önemli bir oranda bağımsızlık karşıtı olması da bir şey değiştirmiyor onlar için…

Neredene nereye geldi denilen bu mücadele hep bu ısrarla büyüdü zaten….

Yazarın diğer yazıları