Kati Piri’ye tam destek

Hollanda’da Kürt kurumları ve açlık grevi eylemcileri, AP seçimlerinde AKP-MHP’nin faşist uygulamalarını raporlarıyla Avrupa kamuoyunun gündemine getiren Kati Piri’yi destekliyor. Piri, Den Haag kentinde tecride karşı süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Hüseyin Yıldız ve Hasbi Çakıcı’yı ziyaret etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yeniden aday olan Türkiye Raportörü Kati Piri, Hollanda’daki Kürt kurumları tarafından da destekleniyor. Den Haag’daki süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemcilerini ziyaret eden Piri, “Seçilirsem Türk devletinin demokratikleşmesi için açlık grevindekilerin talepleri için mücadele edeceğim” dedi.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, 23 Mayıs’ta Hollanda’da yapılacak AP seçimlerinde Hollanda İşçi Partisi (PvdA) listesinden 4. sıra adayı. PvdA aynı zamanda HDP’nin kardeş partisi ve Sosyalist Enternasyonalist üyesi. Seçim çalışmalarını sürdüren Kati Piri, ülkedeki Kürt kurumları ve Türkiyeli demokratik çevreler tarafından da destekleniyor. Kürt sorununun demokratik çözümü, barış ve AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın baskılarına rağmen geri adım atmayan tutumuyla Kürtlerin hafızasına kazınan Piri, 123 gündür Den Haag’da tecride karşı açlık grevi direnişinde olan Hüseyin Yıldız ile Hasbi Çakıcı’yı ziyaret etti.

‘Mücadelemi sürdüreceğim’

Kürdistanlılar ve dostlarının yoğun ilgisiyle karşılanan Kati Piri burada yaptığı konuşmada, “Babamın Hollanda’ya siyasi bir mülteci olarak geldiğinden dolayı, mültecilik koşullarının ne kadar ağır olduğunun bilincindeyim. Bunun için de mücadelenizi daha iyi anlıyorum. Parlamentoda insan hakları ve demokrasi mücadelesi vermeye devam edeceğim” dedi.

Daha önce Amed ve Mardin’e yaptığı ziyaretleri hatırlatarak, oradaki tahribatları yerinde görme şansı olduğunu ifade eden Kati Piri, “Türk devletinin mutlaka demokratik bir ülke konumuna gelmesi gerekiyor. Bunun yolu da Kürt halkının verdiği mücadele taleplerini karşılamaktan geçiyor. Geçen dönem olduğu gibi bu dönem de parlamentoya seçilirsem, Türk devletinin demokratikleşmesi için mücadelemi her alanda sürdürmeye devam edeceğim” diye konuştu.

Kürtlere özgürlük Türkiye’ye demokrasi

Kürt halkının desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kati Piri şöyle devam etti: “Seçimler için bana verdiğiniz bu destek çok büyük, sokakta yürürken insanlar, bana, “Kürtler bize geldi senin için destek istediler” diyor. Bu sohbetleriyle sıkça karşılaşıyorum. Açlık grevindeki arkadaşların talepleri için mücadele edeceğim. Desteğinizden dolayı teşekkür ediyorum. Kürtlere özgürlük, Türkiye’de demokrasi söylemlerinin AP’de mücadelesini vermeye devam edeceğim.”

Açlık grevi direnişçileri Hüseyin Yıldız ile Hasbi Çakıcı da Piri’ye ziyaretinden dolayı teşekkür etti ve çiçek verdi.

Açlık grevi eylemcilerinden destek

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde yer alan Hasbi Çakıcı ve Hüseyin Yıldız da seçmenlere sandığa giderek tercihleri Kati Piri’den yapma çağrısında bulundu.

19 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Hüseyin Yıldız “Kürt toplumu ve demokratik kurumları tercihli oylarıyla PvdA listesinin 4. sırasında yer alan Sayın Kati Piri’yi AP’ye göndermeleri çağrısında bulunuyorum” dedi. Kürtleri, Türkiye seçimlerinde olduğu gibi seferberlik ruhuyla seçim çalışmalarına katılmaya davet eden Yıldız, “AP önemli bir kurum. Bugün Ortadoğu’da yaşanan üçüncü dünya savaşı. AKP-MHP faşist rejiminin sınır tanımaz baskıları ve Avrupa’da yükselen radikal sağ/ırkçı siyasal akımlara karşı Parlamento’da demokrasiyi, azınlıkları savunacak tutarlı, tecrübeli siyasetçilere her zamankinden daha çok ihtiyaç haline gelmiştir” dedi.

Tercihli oylar Kati Piri’ye

Piri’nin Türkiye’de ötekileştirilip, cendereye alınan  tüm kimliklerle samimi ve demokrat bir dayanışma içinde olduğunun altını çizen Yıldız, “Avrupa’da yükselen ırkçılığa karşı azınlık hakları savunucusudur. İşçi, emekçi dostudur. Tecrübeli ve mütevazidir. Destekleyeceğimiz en doğru kişi olduğuna yürekten inanıyorum” diyerek, şunun altını çizdi: “Tercihli oylarımız olmazsa seçilemeyebilir. Tekrarlıyorum: 23 Mayıs günü kendiniz sandığa gidip Kati’ye oy kullanmakla yetinmeyin. Bu hafta içinde mümkün olan en geniş çevreye ulaşın ikna ederek sandığa götürün.”

Çakıcı: Tekrar AP’ye gönderelim

Açlık grevi eylemcilerinden Hasbi Çakıcı ise, “Tüm Kürt halkı, İşçi Partisi 4. sıra adayı olan ve geçmişte Türkiye Raportörü olarak görev yapan Kati Piri’ye oy vermeli. Çünkü, Türkiye hakkında çok gerçekçi ve net raporlar hazırladı. Türkiye ve Kürdistan’a giderek görüşmeler yaptı, Kürtlerin durumunu rapor etti ve AP’ye taşıdı. Kati Piri’yi AP’ye tekrar göndermek için sandık başına gitmeliyiz” dedi.

Geri adım atmadı

Hollanda Seçim Komisyonu’ndan Egid Helbest de, hem Kürtleri hem Türkiye’deki sorunları yakından tanıyan Kati Piri’nin yeniden AP milletvekili seçilmesinin önemine vurgu yaparak, “Kati Piri’nin insan hakları ve demokrasi mücadelesine kaldığı yerden devam etmesini istiyoruz” dedi.

PvdA’nın 3 milletvekili çıkarabildiğini bu nedenle tercihli oyların önem taşıdığının altını çizen Helbest, “Türkiye’nin baskılarına rağmen, insan haklarından geri adım atmayan, Türkiye’nin içinde bulunduğu hukuksuzluğu ortaya koyan, barışı destekleyen bir isimdir. Tercihli oylarımızı Kati Piri’ye verelim” çağrısında bulundu.

Erdoğan rejimi karşısında dik durdu

Hollanda Dış İlişkiler üyesi Kadri Baran da “Erdoğan rejimi karşısında demokratik değerlerden taviz vermeden dik durabilen tek kişi” olarak tanımladığı Kati Piri’ye oy verilmesi çağrısında bulundu.

Seçim Komisyonu içerisinde yer alan Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nden Nurten Özdemir ise “Özgürlük ve adaleti savunan, doğrunun yanında olan, insan haklarını en iyi şekilde savunan bir kadın siyasetçi. Barış için mücadele edecek bir isim. AP’de Kati Piri gibi siyasetçilere ihtiyaç var” diyerek, herkesi oy kullanmaya davet etti.

HABERMERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found