Katil ‘istihbarat’a havale

Daha önce hakkında yurt dışına kaçacağı yönünde gelen ihbar değerlendirilmediği için Federal Kürdistan Bölgesi’ne kaçtığı tahmin edilen katil zanlısı Şeyhzeydan Harman hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı çıkartılması talebinde bulunuldu. Avukat Raziye Öztürk’ün talebine soruşturma savcısı yine resmi bir cevap vermedi.


Görüntüler dosyada yok

Soruşturma savcısı talep doğrultusunda katil zanlısı hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartmak yerine Öztürk’e , "Irak, Suriye zaten yolgeçen hanı gibi. İstihbarat bulursa zaten yollar getirir" şeklinde ilginç bir cevap verdi. Öte yandan daha önce polis tarafından katil zanlısı Harman’ın teşhisi için kullanılan olay yeri görüntülerinin de soruşturma dosyasına gönderilmediği ortaya çıktı. Konuya ilişkin avukat Öztürk, görüntülerin adli emanette mi ya da karakolda mı tutulduğunun da sorulması talebiyle dilekçe verdi. 

İhbarı yapanın ifadesi alınmalı
Sincar davasına ilişkin bilgi veren avukat Raziye Öztürk, soruşturmanın başlatılmasının ardından 11 Eylül’de İstanbul Emniyeti’ne İstanbul alan kodlu sabit bir telefondan katil zanlısı Harman’ın Mardin’in bir köyde N.Y. isimli bir şahsın evinde kaldığı ve yurt dışına kaçma hazırlığında olduğu ihbarının geldiğini fakat bu ihbarın değerlendirilmediğini öğrenmeleri üzerine savcılıktan hem ihbarı yapan kişinin hem de evinde katil zanlısını sakladığı kişinin ifadesinin alınması talebinde bulunduğunu söyledi.

‘Etkin soruşturma istiyoruz’

Katil zanlısının Federal Kürdistan Bölgesi’ne kaçtığını tahmin ettiklerini belirten Öztürk, savcılıktan daha önce talep ettiği kırmızı bültenle yakalama kararının reddedilmesi üzerine ikinci kez başvuru yaptığını söyledi. Öztürk, ikinci talebine de henüz yanıt verilmediğini belirtti. Öztürk, soruşturmanın hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi için taleplerine bir an önce yanıt verilmesi gerektiğini söyledi.

DİHA/İSTANBUL

Yazarın diğer yazıları

    None Found