Katledilen Akbulut 32 yıl eşinden şiddet görmüş

ARJİN DİLEK ÖNCEL/MA/AMED

Bismîl’de eşi tarafından katledilen Muteber Akbulut’un kızı Filiz Cengiz, “Yıllarca annemize eziyet etti. Hiçbir şekilde içeriden çıksın istemiyoruz” dedi.

Amed’in Bismîl ilçesinde 3 Kasım’da eşi Hasip Akbulut (65) tarafından öldürülen Muteber Akbulut’un (49) 32 yıl boyunca şiddet gördüğü öğrenildi.

17 yaşında zorla evlendirildi 

Akbulut’un, 17 yaşındayken kendisinden 16 yaş büyük olan amcaoğlu Hasip Akbulut ile istemediği bir evliliğe zorlandığı belirtildi. Hasip Akbulut’un ilk evliliğinin de eşine uyguladığı şiddetten kaynaklı sonlandığı öğrenildi. 32 yıllık evli olan Muteber Akbulut’un evliliğinin ilk yıllarında başlayan şiddetin sistematik bir şekilde devam ettiği vurgulandı.

Defalarca bıçakla saldırdı

Akbulut’un kızı Filiz Cengiz, babası olan Hasip Akbulut’un en ağır cezayı almasını istiyor. Cengiz, Akbulut’un defalarca annesine bıçakla saldırdığını, her defasında kardeşleriyle birlikte engel olduklarını ancak cinayetin işlendiği gün annesinin evde yalnız olduğunu söyledi.

Bilerek öldürdü 

Hasip Akbulut için “psikolojik sorunları vardı” yönündeki iddiaları reddeden Cengiz, “Hiçbir psikolojik sorunu yoktu. Geçmiş yıllarda defalarca annemizin çenesini kırdı. Defalarca bıçakla saldırısı oldu, biz engel olduk. Cinayeti bilerek ve isteyerek işledi” dedi. Cengiz, anne Akbulut’un her şiddetten sonra “Toplum ne der?” kaygı ve baskılardan dolayı boşanamadığını dile getirdi.

‘İçeriden çıkmasın’

Cengiz, “Annemizi öldüren o adam hiç bir şekilde içeriden çıksın istemiyoruz. Yıllarca annemize eziyet etti. Yıllarca şiddet uyguladı. Cezasını çeksin istiyoruz” diyerek kadın kurumlarından dayanışma beklediklerini ifade etti.

Yazarın diğer yazıları

    None Found