Katledilen kadınlar için koşuyor

Atlet Rosalie Fish, mensubu olduğu Kızılderili kadınların katledilmesi ve kaybettirilmesine karşı farkındalık yaratmak amacıyla koşuyor. Fish, “Yaşanan vahşetten herkes sorumludur” diyor.

Washington Eyaleti atletizm koşucusu Rosalie Fish, ‘soykırım’ olarak adlandırdığı Kızılderili kadınların katledilmesi ve kaybedilmesine karşı farkındalık yaratmak amacıyla koşuyor.

Birçok ülkede olduğu gibi ABD’de de yerli halklara mensup kadınların yaşadığı şiddet ve kaybolma vakaları dikkat çekici boyutlarda. ABD’de yerli halklara mensup kadınların yaşadığı kaybetme ve cinayetler, ülke ortalamasının 10 kat üzerinde. Ülke nüfusunun sadece yüzde 2’sini oluşturmalarına karşın yerli halklara mensup bireylerin yaşadığı ayrımcılık, şiddet, cinayet ve kaybetme vakaları devam ediyor. Yerli kadınların yüzde 84’ü yaşamları boyunca fiziksel veya psikolojik istismara maruz kalıyor.

Kırmızı boyalı el iziyle

Üç altın, bir gümüş madalya ve sportmenlik ödülü bulunan lise öğrencisi Rosalie Fish de koşu müsabakalarını yerli kadınlara karşı işlenen cinayetlere dikkat çekmek için adıyor. Fish, tüm müsabakalara yüzünün ve ağzının kenarında kırmızı boyalı el izi ile katılarak, şiddetle sessizliğe mahkum edilen yerli kadınları temsil ediyor.

Teyzesi de kaybettirildi

Washington eyaletinde yaşayan Cowlitz ve Muckleshoot yerlilerine mensup olan Rosalie Fish’in teyzesi Alice Looney de 2004 yılında kayboldu. Bir yıl sonra cenazesi bulunan Looney’in kim veya kimler tarafından öldürüldüğü, o tarihten bu yana belirsizliğini koruyor. Looney’in iki kız kardeşinin bugüne kadar yaptıkları tüm girişimler ise sonuçsuz kaldı.

Bir yılda 5 bin 712 kadın kayıp

Sadece 2016 yılında 5 bin 712 kayıp yerli kadın veya kız çocuğu vakası ABD Ulus Suç Bilgi Merkezi’ne bildirildi. Ülkede yerli halkların yaşadıklarının, önemli oranda ırkçılığın sonucu olduğu düşünülüyor. Ülke ortalamasının 10 kat üstünde olan bu rakamlar, her ne kadar 1924 yılından itibaren ABD vatandaşı olarak kabul edilseler de, yerlilere yönelik ırkçılığın devam ettiğinin göstergesi.

Yarışmalarını kendi toplumunun uğradığı bu haksızlıklara karşı mücadeleye adayan Rosalie Fish de, yerli kadınların yaşadığının ‘felaket’ ve ‘soykırım’ olduğunu vurguluyor.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found