Katledilen kızı için yargı yoluna gidiyor

‘Anna, özgür bir yaşam için savaşırken yaşamını yitirdi. Kızımın cansız bedeninin kentin yıkıntılarının altında bırakılması Birleşik Krallık devletinin bir utancı, Türk devletinin de rezilliğidir.’

ALADDİN SİNAYİC / LONDRA

Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarında savaş uçaklarının bombardımanı sonucu şehit düşen Britanyalı YPJ savaşçısı Anna Campbell (Helin Qereçox) için “Anna’yı evine getir” kampanyası yürütülüyor. Baba Dirk Campbell tarafından başlatılan kampanya kapsamında Türk devleti aleyhine hukuki dava açmak da dahil olmak üzere bir dizi çalışma yürütülecek.

Türk işgal güçleri 20 Ocak 2018’de Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına başlamış, yüzbinlerce sivilin barbar saldırılardan kaçması üzerine 18 Mart’ta kent merkezine girmişti. İki ay süren saldırılarda Türk devleti havadan ve karadan sivil yerleşim alanlarına saldırmış ve 300’den fazla sivili katletmiş, yüzbinlerce insanın göç etmesine neden olmuştu.

Cenazesini alamadı

Türk devletinin hava bombardımanında 15 Mart 2018’de Britanyalı savaşçı Anna Campbell de şehit düşmüştü. Britanyalı feminist, anarşist ve çevreci Anna Campbell, Mayıs 2017’de Rojava’ya gitmiş ve YPJ saflarına katılmıştı. İngiltere’nin Lewes bölgesinde yaşayan Campbell ailesi, kızlarının cenazesini getirmek için hem Türk devleti hem de Birleşik Krallık hükümeti nezdinde çok sayıda girişimde bulunmuş ancak hiçbir sonuç alamamıştı.

Yardım kampanyası başlatıldı

Dirk Campbell, “Anna özgür bir yaşam için savaşırken yaşamını yitirdi. Kızımın cansız bedeninin kentin yıkıntılarının altında bırakılması Birleşik Krallık devletinin bir utancı, Türk devletinin de rezilliğidir” dedi.

Kızının kemiklerini almak için hukuki girişimlerde bulunacak baba Campbell, yasal giderleri karşılamak amacıyla Crowdfunding sitesinde yardım kampanyası başlattı. Bir hafta içerisinde 22 bin İngiliz Sterlini toplayan baba, McCue & Partners adlı hukuk firmasından hukuki destek alacak.

Cenazesini almak benim hakkım

İngiliz devleti ve İngiliz siyasetçiler nezdinde çok sayıda girişimde bulunduğunu ifade eden baba Campbell, kendisine hiçbir şekilde yardımcı olmadıklarını ifade ederek, hukuki yollara başvurmak dışında bir seçeneğinin kalmadığını söyledi.

“Türkler şu anda da Kuzey Suriye’deki diğer Kürt yerleşim yerlerini işgal ediyor. Efrîn’deki insanlık dramı ve savaş suçları tekrarlanıyor. Anna’nın kemikleri halen Türk devletinin kontrolündeki bölgede. Tam yerini biliyoruz. Kızımın cenazesini almak benim hakkım” dedi.

Türkiye uluslararası hukuku ihlal etti

McCue & Partners adlı hukuk bürosunda insan hakları avukatlarını bu konuda yetkilendirdiğini söyleyen baba, “Türk devleti uluslararası hukuku ihlal etti” diye konuştu. Türk devleti ve Birleşik Krallık hükümeti nezdinde yürütülecek yeni girişimlerden sonuç alınmadığı takdirde Türk devletine karşı dava açacağını ifade eden Campbell, kampanyaya destek çağrısı yaptı.

Kampanya Crowdfunding sayfası üzerinden “Bring Anna Home” adı altında devam ediyor.

Yazarın diğer yazıları

    None Found