Kayyumcu zihniyet gidecek

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, büyük bir mücadele mirasına sahip olan HDP’nin 6 yaşına girdiğini, 6 yıllık sürede 6 seçim atlattığını; 3 kez de barajı sahiplerinin kafasına yıktığını hatırlatarak, önümüzdeki yerel seçimlerde kayyumcu zihniyeti temizleyeceklerini söyledi.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “yeniden kayyum atarız” tehdidine yanıt veren HDP Eşbaşkanı Temelli, “Değil kayyum atamak, kayyum sözcüğünü ağzına bile alamayacaksın. Biz önümüzdeki yerel yönetim seçimlerine hazırlanırken büyük bir barış ve demokrasi mücadelesini önümüze koyuyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu ilçe Örgütü’nün “Örgütlenelim, özgürleşelim” sloganıyla düzenlediği 2. Olağanüstü Kongresi Beyaz Saray Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Kongreye Eşbaşkan Sezai Temelli, kent Milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Hakkari Milletvekili Sait Dede, HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleri ve Barış Anneleri katıldı.

Bizi güçlü kılan mücadeledir

 Kongrede konuşan Eşbaşkan Sezai Temelli, şunları söyledi: “HDP bugün 6 yaşında. Çok onurlu bir 6 yılı sizlerle beraber, sizlerin emekleri ve kararlı duruşuyla birlikte geride bıraktık. Geride bıraktığımız bu 6 yıl değil, geride bıraktığımız onlarca yıl var. Geride bıraktığımız 1960’ların, 70’lerin, 80’lerin, 90’ların, 2000’lerin mücadelesi var. Bu mücadelelerden aldığımız kararlılıkla sürdürüyoruz. 70’lerin devrimci mücadelesi, 80’lerin Kürt özgürlük mücadelesi bu mücadeleyi yoğurarak buraya kadar getirdi. Kararlılığımız, mücadele azmimiz, baş eğmezliğimiz bundandır. Geride bıraktığımız 40 yıllık mücadele bir özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesidir. Bütün bu geçmişin deneyimlerinden çıkardıklarımızla Halkların Demokratik Kongresi’ni (HDK) ve HDP’yi var ettik. Bizi güçlü kılan mücadelemizdi. Ama mücadelemizi var eden de bir fikriyattı. Fikirler tecrit edilemez. Bu fikriyatı bu siyasi raddeye getiren Sayın Öcalan’a da selam olsun.”

Temelli’nin konuşması zılgıt, alkış ve “Bê Serok Jîyan nabe” sloganlarıyla kesildi.

Hepsinin hesabını soracağız

 Uzun süren sloganın ardından konuşmasına devam eden Temelli, şöyle sürdürdü: “Korktukları için tecrit var, korktukları için binlerce arkadaşımız içeride. Korktukları içinde her gün HDP’ye saldırmaya devam ediyorlar. Korktukları, demokrasi, barış ve insanca yaşamdır; haktır, hukuktur, adalettir ama baş edemedikleri halktır, HDP’dir. Geride bıraktığımız 6 yıllık sürede 6 seçim atlattık. Her seçimde bize karşı her türlü kirli pazarlığı yaptılar. Her türlü baskıyı, zoru uyguladılar. Valileriyle, kaymakamlarıyla, emniyet güçleriyle akla hayale gelmeyecek her türlü yöntemle seçim hukukunu, halkın seçme seçilme hakkını gasp etmek için her türlü yolu denediler. Önümüze diktikleri barajı 3 kez de onların kafasına yıktık. Baş edemedikçe de hileye devam ediyor. Şimdiden seçim çalışmalarına başladılar. İlk adımları da Amed’de arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Nerede bir seçim çalışması yapsak, nerede demokratik çalışmalarımızı yürütsek orada AKP’nin seçim kampanyası önümüze çıkıyor. Nedir AKP’nin seçim kampanyası; gözaltı operasyonları, uydurma fezlekeler. Bizim de onlara bir sözümüz var; bütün bu yaptıklarınızın hesabını soracağız.”

Kayyumcu zihniyet gidecek

 Belediyelere atanan kayyumlarla ilgili konuşan Temelli, otoriter rejim hiçbir şeye tahammül edemediği için OHAL ile beraber ülkenin büyük bir coğrafyasına kayyum atadığını hatırlattı. AKP’nin ülkeyi kayyum cumhuriyetine çevirdiğini vurgulayan Temelli, 2019 yerel seçimlerinde tüm kayyumları süpürüp atacaklarını söyledi. Kayyumcu zihniyeti bu coğrafyadan temizlemenin ülkeye onur kazandırmak olacağını ifade eden Temelli, bunu mutlaka başaracaklarını söyledi.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “yeniden kayyum atarız” sözünü hatırlatan Temelli, şunları söyledi: “Yine kayyum atacağını söyleyerek düştüğü acze bakın. Değil kayyum atamak kayyum sözcüğünü ağzına bile alamayacaksın. Bu ülkenin emekçileri, kadınları, gençleri, hakkı gasp edilen halkları; anadili hakkı gasp edilmiş Kürt halkı, Süryani halkı, kimliği cumhur ittifakı tarafından ipotek altına alınmış Türk halkı, inancı yok sayılan Aleviler, Hıristiyanlar, bu mücadele hepimizin mücadelesidir. Şimdi yan yana gelme, mücadelemizi güçlendirme zamanıdır. Bunu başaracağımızdan şüphem yok. O irade bize yol gösterecektir. Halkın iradesinin gösterdiği adaylar liyakate en uygun adaylar olacaktır. Biz önümüzdeki yerel yönetim seçimlerine hazırlanırken büyük bir barış ve demokrasi mücadelesini önümüze koyuyoruz. Yerel yönetimleri kazandığımız gün, bu mücadele adına büyük bir adım atmış olacağız. O günden itibaren bu ceberut iktidardan kurtulmak için çok daha güçlü adımlar atmaya başlayacağız. Eğer mahallemize, kentimize özgürlük gelirse bu ülkeye de demokrasi, barış ve özgürlük gelecektir.”

Temelli kongrenin ardından Edremit’te bulunan Tekstil Kent’e çalışan işçileri ziyaret etti.

HDP 20 Ekim’de startını veriyor

ÖZGÜR PAKSOY/MA/AMED

HDP, 20 Ekim’de Amed’de düzenleyeceği “Yerel Yönetimler Çalıştayı” ile yerel seçimlerin startını veriyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 20 Ekim’de Amed’de “Yerel Yönetimler Çalıştayı” düzenleyecek. Çalıştay, “Türkiye’de Demokratik Yerel Yönetimler Deneyimi” ana gündemi ile gerçekleştirilecek. Çalıştaya, HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Tevgera Jinên Azad-Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleriyle birlikte milletvekilleri, HDP’nin bileşenleri ve ittifakların katılım sağlaması bekleniyor.

6 oturum planlanan çalıştayda, “Yerel Yönetimler Kadın Sistemi” ve “Demokratik Yerel Yönetimler Modeli ve Politikalar Taslağı” başlıkları üzerine tartışmalar yürütülerek, katılımcıların önerilerine başvurulacak.

Kayyum meselesi de

Tartışma konusu olan bir diğer madde ise AKP hükümetinin DBP’li belediyelere yönelik kayyum politikaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde HDP’yi hedef alarak, “Kayyum atarız” şeklindeki konuşmaları. Bu başlık altında kayyumların politikaları, kilit vurulan kadın ve kültür kurumları, yine kayyumların sembol isimlerin verildiği kurum isimlerini değiştirmesi üzerine tartışmalar yürütülecek.

HDP’ye deneyim aktarımı

 Çalıştayın diğer bir önemli gündemi de Kürt siyasetinin 20 yıllık “Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz” politikasıyla sürdürdüğü belediyecilik deneyimini HDP’ye aktarması olacak. Çalıştayda, bileşenler ve ittifaklarla yürütülecek tartışmalar sonucunda tutum belirlenecek. Son olarak belirlenecek tutum belgesi üzerine tartışmalar yürütülecek, öneriler sunulacak.

HDP, Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçim çalışmalarının startını da çalıştayla birlikte verecek. HDP kulislerine yansıyan bilgilere göre, büyükşehirlerde CHP ve AKP’den oy alabilecek aday profilleri üzerine çalışmaların başladığı yönünde.

VAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found