Kayyumdan tüm Mersinliler etkilendi

Mersin Kadın  Platformu, Akdeniz Belediyesi’ne kayyum atanması ardından bir yılda kadın kazanımlarına yönelik saldırılara dikkat çekerek, kayyumun hukuksuz uygulamalarına karşı mücadele çağrısında bulundu.

Mersin Kadın Platformu, Akdeniz Belediyesi’ne kayyum atanmasının yıldönümü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda kadının katıldığı toplantıda platform adına açıklama yapan Özge Göncü, 18 Aralık 2016 tarihinde Mersin’in Akdeniz Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla birlikte ilk olarak kadın kazanımlarının hedef alındığını söyledi. Kayyumun atanmasıyla birlikte devreye konulan antidemokratik uygulama ve dayatmalardan sadece Akdeniz halkının değil tüm Mersinlilerin etkilendiğini vurguladı.

Kayyumun kadına yönelimleri

Göncü, kayyumun kadına yönelik yönelimlerini ise şöyle sıraladı:

* Kadınların öz örgütlenmesini ve güçlenerek kendi kararlarını almasını yalnızca İŞTAR’la sınırlamayıp  Çay, Çilek, Güneş gibi mahallelerde de faaliyet gösteren Kadın Danışma Merkezi’nin işleyişi kayyumla,  ‘gölge’ erkek yöneticiler tarafından yürütüldüğü duyulmaktadır.

l Akdeniz Belediyesi’ne kayyum ataması ile birlikte bir çok kadın sığınmaevi ve Kadın Emeğini Değerlendirme Pazarı kapatıldı.

* İŞTAR’da çalışan deneyimli uzmanlar belediyede alan dışı çalıştırılıp, yıldırma politikalarıyla mobinge maruz bırakılmakta.

* Kadın eşbaşkanın etki ve yetkisi ile kadın dernekleri ve aktivistlerinin görüşleri Akdeniz Kent Konseyi’nde kadın bakış açısını hakim kılıyorken, kayyum ile eşbaşkanlık kaldırılarak eşbaşkanlar tutuklanmış cezaevine atılmıştır.

* Kayyum ile Akdeniz Belediyesi’nde, kadınların çalışma yaşamına katılımlarını kolaylaştırmak için önemli bir pozitif ayrımcılık mekanizması olan “kadınlara servis uygulaması” kaldırıldı.

* Belediyede çalışan kadınların sorunlarının tartışıldığı kadın meclisleri, iptal edilerek kadının emeği ve iradesi bir kez daha yok sayılmıştır.

Mücadele çağrısı 

Kadın Platformu bileşenleri olarak dayanışmalarını ve kazanımlarını başka alanlarda var etmeye devam edeceklerini ifade eden Göncü, Mersinli tüm kadınlara kayyumun hukuksuz uygulamalarına karşı mücadele çağrısında bulundu.

MERSİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found