Kayyumun memuru fuhuşa sürüklemeye çalıştığı kadını suçladı

Mêrdin Belediyesi’nde kayyum döneminde müdür olarak görev yaparken “işine devam etmesi” karşılığında bir kadın personeli fuhuşa sürüklemeye çalıştığı ortaya çıkan polis E.U., ifadesinde şikayetçi olan kadını suçladı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kent AŞ.’de kayyum döneminde İnsan Kaynakları Müdürü olarak görevlendirilen polis memuru E.U.’nun, sözleşmeli olarak belediyede işe başlayan kadın personel D.S.’yi “işe devam etme” karşılığında fuhuşa sürüklemeye çalışmasına ilişkin başlatılan soruşturma sürüyor. Kayyum döneminde belediyede çalışan eski uzman çavuş E.I. ile birlikte bir şebeke kurdukları ortaya çıkan E.U. hakkında yine İçişleri Bakanlığı tarafından idari soruşturma başlatıldığı da öğrenildi.

Hakkında başlatılan savcılık soruşturması kapsamında sorgulanan E.U.’nun ifadelerine ulaşıldı.

D.S polis tacizini anlattı 

18 Nisan tarihinde, ses kayıtlarıyla birlikte kendisini fuhuşa sürüklemeye çalışan E.U. hakkında suç duyurusunda bulunan D.S., ifadesinde çalışma alanında sürekli rahatsız edildiğini iddia etti. E.U.’nun kendisini telefon üzerinden de sürekli rahatsız ettiğini ve görüşmek istediğini ifadesinde dile getiren D.S., işinden olma endişesinden kaynaklı uzun süre bir girişimde bulunmadığını belirterek, polis memuru E.U.’dan şikayetçi oldu.

‘İşe alım gücü’ itirafı 

E.U. ise, alınan ifadesinde D.S. tarafından taciz edilip, yine tehdit edildiğini ileri sürdü. 2019 Ocak ayında işe başlayan D.S.’nin aynı yılın Haziran ayında sözleşmesinin sona ereceğini belirten E.U., taciz suçlamasını reddetti. E.U., ifadesinde kendisini şu sözlerle savundu:

“Ben bana sormuş olduğunuz personelle diğer personellerimle olan ilişkilerimde aynı düzeyde ilişki kurdum. Zaten işlerimizi yürüttüğümüz insan kaynakları bölümü dar bir koridordan oluşur ve odalar karşılıklıdır. Bu yüzden benim böyle bir eylemde bulunmam halinde bu durumdan herkes haberdar olurdu. İddiaların aksine D.’nin sözleşme süresinin sonlarına yaklaşıldığı için son zamanlarda benim yanıma sıkça gelip gitmeye başladı. Ailesinin durumunun kötü olduğunu beyan ederek sürekli işe ihtiyaç duyduğunu, benim işe alım gücümün olduğunu bildiğini, bu yüzden kendisine yardım etmemi istediğini söylüyordu.”

Cinsiyetçi sözler sarfetti 

D.S. hakkında cinsiyetçi söylemlerde de bulunan E.U., “Zaten bana olan davranışları da bir şey elde etmek isteyen kadınlar gibi yılışık davranışlar sergiliyordu. Ben kendisi gibi sözleşmesi bitecek personellerin de olduğunu, işinde performans göstermesi durumunda kendisinin de çalışmaya devam edebileceğini söyledim ve yukarıda belirttiğim şekilde performans gösteren personellerden alımını yaptığım personeller de oldu. Bunu duyan personeller benimle görüşmek için geliyorlardı. Ben de şirketin önceliklerini göz önünde bulundurarak alımları yapıyordum” diyerek D.S.’yi suçladı.

Kayıtlarla oynama yapılmış!

E.U.’ya sorgusunda bir süre önce ortaya çıkan ses kayıtları da soruldu. Ses kayıtları üzerinde oynamanın olduğunu ileri süren E.U., kendisini şöyle savundu:

 “Bana okumuş olduğunuz ses kayıtları ile oynama yapıldığını düşünüyorum. Çünkü metinde sürekli benim konuştuğum görünüyor. Yalnızca belli yerlerde bayanın konuşmalarına ilişkin kayıtlar görülüyor. Ben ses kaydının çarpıtılarak, istenilen hedefe ulaşmak için önceden planlanmış, beni tehdit etmek ve dosyaya sunmak için bu şekilde dosyaya sunulduğunu düşünüyorum. Çünkü ben kendisini işe alsaydım şu an ifade veriyor olmayacaktım. Zaten 12/04/2019 ile 15/04/2019 tarihleri arasında ben bu kişilerden doğrudan ve dolaylı olarak D.’yi işe almazsam hakkımda şikayetçi olacaklarını, ellerinde ses kayıtlarının ve görüntülerinin olduğunu beyan ederek bana karşı tehditte bulunuyorlardı.”

Kendisi taciz edilmiş!

İfadesinin devamında telefon üzerinden aranarak taciz ve tehdit edildiği ileri süren E.U, “Bana ellerinde kayıtların olduğunu, bu konuyla ilgili CİMER’e, BİMER’e, Emniyet Müdürlüğü’ne ve Savcılığa şikayette bulunacaklarını söyleyerek tehdit ettiler. Ben kendilerine şu an müsait olmadığımı, yarın işyerine gelmeleri durumunda sorunun ne olduğunu konuşabileceğimizi söyledim. Ancak hiçbir zaman gelmediler ve tehdit ve tacizlerine devam ettiler. Ben başta bu söylemleri ciddiye almadım, böyle bir şey olmadığı için böyle bir şey yapacaklarını düşünemedim. Benim D. ile ne öncesinde ne sonrasında hiçbir şekilde telefon trafiği yahut yazışmam olmadı” dedi.

MA/MÊRDÎN

Yazarın diğer yazıları

    None Found