Kaz Dağları’nda bir ‘doğa provokatörü’

Kaz Dağları’nda Kanadalı Alamos Gold şirketinin doğa kıyımı devam ederken, Su ve Vicdan Nöbeti tutanlar her sabah ilk ışıklarla ve her akşam gün batarken maden sahasına yürüyerek protestolarını sürdürüyor. Bu dağlarda altın madeni çalışmaları nedeniyle doğanın zarar gördüğünü, bu çalışmaların bir an önce sonlandırılmasını isteyen ve kendisini ‘Ağaç Kadın’ olarak tanıtan Müge Keçecioğlu, ağaç dallarından yaptığı kıyafeti ile dikkatleri çekiyor.

Maden alanına yakın bir bölgeye kurdukları çadırda herkesi karşılayan ve uğurlayan Ağaç Kadın, önceki gün A Haber yayını tarafından provokatörlükle suçlanıp hedef gösterilmişti.

“Doğanın bütün güzelliklerini göstermek için böyle giyiniyorum” diyen Ağaç Kadın ile bianet görüştü:

“Yedinci günden beri buradayım, kaç gün oldu bilmiyorum, zaman kavramım yok burada. Nöbetle ilgili çok umutluyum, başaracağımızı düşünüyorum” diyor ve ekliyor:

“Doğaya sarılmaktan başka çaremiz kalmadı, dünyayı öldürdük çünkü. Dünyanın bize ihtiyacı yok ama bizim ona ihtiyacımız var.

“Doğa her zaman yaşamaya devam eder ama biz böyle giderse nefes de alamayacağız, su da içemeyeceğiz. Zaten ne yediğimiz belli değil.

“O yüzden hepimizin birlik olması gerekiyor ki, yaşayabilelim, nefes alabilelim, bir ağaç gölgesi bulabilelim.”

‘Doğayı korumaya çalışmak suç değil’

Ağaç Kadın, kendisini “provakatör” olmakla suçlayan ve hedef gösteren A Haber yayınıyla ilgili ise şunları söylüyor:

“Böyle bir şey yapmak istemiyordum ama hukuki yollara başvuracağım.

“Hedef gösterildim, yaptığım şeyin tam tersi bir şey bana suç olarak azledildi.

“Doğayı sevmek, doğayı korumak bir suç değil. Kimsenin de provokatörü değilim, evet provokatörsem doğanın provokatörüyüm, o yüzden buraya geldim.”

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found