Kırım seçimlerinde ABD ve AB tepkili, Ankara ölü taklidi yapıyor

ABD ve AB, Rusya’nın Kırım’da düzenlediği seçimleri tanımadığını duyurarak Ukrayna’ya destek açıklarken, Kırım konusunda hassasiyetiyle bilinen Türkiye’den henüz bir açıklama gelmedi.  DW Türkçe’nin haberine göre Rusya’nın topraklarına kattığı Kırım’da önceki gün yapılan yerel seçimlere, AB ve ABD başta olmak üzere pek çok ülke tepki göstererek, bu seçimleri ve sonuçlarını tanımadıklarını duyurdu. Ankara’nın henüz bir açıklama yapmaması ise dikkat çekti.

Avrupa Birliği’nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin sözcüsü Maja Kocijancic AB’nin, pazar günü Kırım’da yapılan yerel ve bölgesel seçimleri tanımadığını açıkladı.

Alman Dışişleri Bakanlığı da benzer bir açıklama yaparak, “Rusya tarafından Kırım ve Sivastopol’da organize edilen yerel seçimler hükümsüz” dedi. ABD de Kırım’daki seçimleri tanımadığını duyurdu.  ABD’nin Kiev Büyükelçiliği de “Biz Rus işgal makamları tarafından yapılan sözde ‘seçimlerin’ sonuçlarını tanımayacağız.  Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimizi yineliyoruz.”

BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found