Kısa haberler….BM elçisi Anayasa Komitesi için Şam’da

Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye Elçisi Geir Pedersen, bir Anayasa Komitesi kurmak ve barış görüşmelerini yeniden başlatma umuduyla Şam’a gitti. Pedersen, Ocak ayında göreve başladığından bu yana Şam’a dördüncü ziyaretini gerçekleştirdi. Suriye iç savaşının başladığı 2011’den beri dördüncü BM elçisi olan Norveçli diplomat Pedersen, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada Şam’a geri dönmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bu ziyaret, Şam rejimi ve ittifakı Rusya’nın İdlib’e yönelik hava saldırılarını arttırdığı bir döneme denk geldi. Pedersen, “Kapıları açmak için Anayasa komitesini kullanarak, siyasi süreci ilerletebilme ve İdlib şiddetine son vermenin bir yolunu bulabilme umudum var” dedi.  BM öncülüğündeki çözüm girişimleri bugüne kadar hep başarısız oldu.

ŞAM


‘ABD-İran Hewlêr’de görüştü’

Bir İsrail televizyon kanalına göre İranlı bir heyet ile Amerikalı yetkililer, Güney Kürdistan’ın Hewlêr kentinde müzakerelerde bulundu.

İ24 kanalının internet sitesine göre, İran dini lideri Ali Hamaney’in torunu ile Amerikalı yetkililer arasında 5 Temmuz’da Hewlêr’deki bir otelde bir dizi görüşme gerçekleşti. Gizli bir kaynağa dayandırılan habere göre, Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan bir heyet de aynı otelde bulunuyordu ancak müzakere yerinde olmamaları için yerleri değiştirildi. Söz konusu kaynak, görüşmelerin sonuçlarına ilişkin detay elde edemediklerini belirtiyor. İran’ın Irak’ta üslenen bazı Kürt  muhalefet partileriyle de temas kurduğu ancak bu görüşmelerden sonuç alınmadığı öne sürüldü.

Öte yandan, i24’e göre çok sayıda İranlı yetkilinin giderek rejimden uzaklaştığı, görevden alındığı ya da herhangi bir açıklama yapılmadan kayıplara karıştığı belirtiliyor. Kaybolanlar arasında general Ali Nasıri de yer alıyor. General Golam Huseyin Geyb Pervar ise görevinden alındı ve cezaevinde bulunuyor. Geçen hafta, Savunma Bakanlığı istihbarat servislerinin eski şeflerinden Seyid Asker Mir Caferi’nin, İran’ın güneyinde Devrim Muhafızları istihbaratçıları tarafından yakalandığı iddia edildi.

İDLİB    


                                                         

Türk ordusundan İdlib’e takviye

Suriye’de işgalci güç pozisyonundaki Türk ordusunun, İdlib vilayetini çevreyelen gözlem noktalarını kuvvetlendirmek adına takviye güç gönderdiği belirtildi.

Türk bir askeri kaynak Sputnik’e demecinde, “Türk ordusu, Astana’da (Kazakistan’ın ismi sonradan ‘Nursultan’ olarak değiştirilen başkenti) yapılan anlaşma çerçevesinde kurulan gözlem noktalarını güçlendirmek amacı ile Suriye’deki gerilimi azaltma bölgesine (İdlib) askeri takviye gönderdi” dedi.

İsminin verilmesini istemeyen askeri kaynak ayrıca, Türk ordusunun şu sırada Suriye’de herhangi bir askeri operasyon düzenlemeye hazırlanmadığını da iddia etti. Ancak, Suriye’de bulunan Türk askerlerinin saldırıya uğraması halinde, bu ülkede harekat başlatmayı düşünebileceklerini de ekledi.

Türkiye’nin İdlib’de 12 gözlem noktası bulunuyor. Bu gözlem noktalarından birine haziranda düzenlenen saldırılarda ölen ve yaralanan Türk askerleri olmuştu. Türk ordusunun bu gözlem noktalarından, Rusya ve Suriye’nin bombardımanıyla karşı karşıya bulunan çetelere yardımda bulunduğu iddiaları sık sık gündeme gelmişti.

İDLİB

Yazarın diğer yazıları

    None Found