Kısa haberler ‘Gülme gazı’ yasaklanıyor

Hollandalı yetkililer, partilerde kullanma oranının giderek artması nedeniyle ‘gülme gazı’ olarak bilinen azot protoksit satışını yasaklamayı düşündüklerini açıkladı.

Amsterdam ve Utrecht’in de aralarında olduğu bazı şehirler, sağlık riskleri ve eğlence alanlarında artan problemler nedeniyle ‘azot protoksit kartuşu’ satışının yasaklanması çağrısında bulundu.

AMSTERDAM


Ağrının kaynağı keşfedildi

Bilim insanları, acıya duyarlı ve bunu hissedebilen yeni bir hücre keşfetti. Bilim dünyasında heyecan yaratan bu keşif, ağrı kesici ilaçların geliştirilmesine katkıda bulunabilir.

Bilim insanları, derinin hemen üzerinde yer alan acıya duyarlı sinir hücrelerini saran yeni ve özel hücreler keşfetti. “Schwann hücreleri” adı verilen bu hücreleri keşfeden araştırmacılar, bu buluşun kronik ağrılar ve bugüne kadar bilinmezliğini koruyan birçok konu hakkında yeni bir kapı aralayabileceğini düşünüyor.

İsveç’te Karolinska Enstitüsü’nde çalışan ve bu keşfi yapanlardan biri olan Prof. Patrik Enforns, “Bundan sonra temel soru, bu hücrelerin kronik ağrıların kaynağı olup olmadığını bulmak” diyor.

FRANKFURT


4,5 milyar yıllık elmas rezervi

Yeryüzünden 410 km derinde ve dünya çekirdeğine yakın bir yerde Ay’dan daha yaşlı büyük miktarda elmas deposu keşfedildi. Brezilya’daki şiddetli yanardağ patlamasıyla yüzeye çıkan elmaslar, 4,5 milyar yıldır hareketsiz bekliyordu. Bilim dergisi Science’de yer alan araştırmaya göre elmasların “mükemmel zaman kapsülleri” görevi gördüğünü ve onlara gezegen oluştuktan kısa süre sonra başlayan kargaşa dolu dönemin içyüzünü anlamak için önemli bilgiler verdiğini söyledi.

PARİS


‘0’ kan grubu kansere daha dirençli

İsveç’in Karolinska Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, 0 (Sıfır) kan gurubuna sahip bireylerin kansere karşı daha korunaklı olduğunu ortaya koydu.

35 yıl boyunca muayene edilen bir milyondan fazla insanın verileri değerlendirildi. Araştırmacılar, A kan grubuna sahip kişilerin mide kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu tespit etti. Kan grubu B ve AB olanların ise pankreas kanseri olma ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna varıldı.

STOCKHOLM

Yazarın diğer yazıları

    None Found