Kısalar…16 kişi 10 gündür gözaltında

Antep’te 14 Kasım’da yapılan baskınlarda gözaltına alınan 57 kişiden, gözaltı süresi ikinci kez uzatılan 16 kişi, 10 gündür gözaltında.

Antep’te 14 Kasım’da gözaltına alınanlar arasında bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi Eski Başkanı ve Merkez Hapishaneler Komisyonu üyesi Avukat Ahmet Hartavi, 8 günlük gözaltı süresinin ardından sevk edildiği adliyede, gece saatlerinde alınan savcılık ifadesinden sonra tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan Hartavi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adliyeye önceki gün getirilen 16 kişinin gözaltı süreleri ikinci kez 4 gün olarak uzatılmıştı. Toplamda gözaltına alınan 57 kişiden adliyeye getirilen 27’sinden 19’u tutuklanmış, 8 kişi serbest bırakılmıştı. Ayrıca 13 kişi, ifade işlemleri arından serbest bırakıldı.

 ANTEP


Irkçılar DTCF’de saldırdı

Türk ırkçısı bir grup, DTCF’de sol görüşlü öğrencilere saldırdı. Saldırılarda bir öğrenci yüzünden yaralanırken, bir kadın öğrenci de cinsel saldırı ile tehdit edildi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde  (DTCF) bir grup ırkçı, fakültenin Orta Bahçe bölümünde bulunan sol sosyalist öğrencilere saldırdı. Irkçı grubun saldırması sonucu bir öğrenci yüzünden yaralandığı, kadın öğrenci ise tehdit edildi.

Saldırganların, fakültenin yemekhanesinde “sanat merkezi” bildirisi dağıtan kadın öğrenciye, “Biz otur dediğimizde oturacaksınız. Bunu burada dağıtamazsınız” dediği aktarıldı.  Bildiri dağıtması engellenen kadın öğrenci, yemekhaneden ayrılmak zorunda kalırken, yemekhane çıkışında saldırganlar tarafından cinsel saldırı tehditlerine maruz kaldı.

Kadın öğrenciyi tehdit eden saldırganlar, daha sonra sol görüşlü öğrencilerin oturduğu Orta Bahçe’ye girmeye çalıştı. Bu sırada yaşanan arbede bir öğrenci ırkçı grubun saldırısı sonucu yüzünden yaralandı. Olayların büyümesi üzerine çevik kuvvet ekipleri okula girdi.

ANKARA


İşgali onaylamamak suç!

Türk ordusunun Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırılarına karşı paylaşım yapan 46 kişi Adana’da gözaltına alındı.

Adanan İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, sosyal medya hesaplarından saldırıyı onaylamayan paylaşım yapan 46 kişiyi “terör örgütü” propagandası iddiasıyla gözaltına aldı.

Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar daha sonra Emniyet’e götürüldü.

Gözaltına alınanlar hakkında “terör propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ile “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarından işlem başlatıldığı öğrenildi.

ADANA


Barış isteyene 177 bin TL ceza

Adana’da barış istedikleri için yargılanan 59 kişiye “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” iddiasıyla toplamda 177 bin TL para cezası verildi.

Adana’da 13 Mart 2016’da Ankara Güven Park’ta yapılan saldırıyı protesto etmek isterken polisin saldırısına maruz kalan  63 kişinin yargılandığı davanın karar duruşması, dün Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” iddiasıyla yargılanan bazı sendika yöneticileri ile avukatları katıldı.

Savunma yapan bazı sendika yöneticileri, üzerlerine atılı suçlamayı reddedip barış taleplerini dillendirmek için en demokratik haklarını kullandıklarını ve bunun suç olmadığını belirterek, beraatlerini talep etti. Avukatları da savunmalarında müvekkillerinin beyanlarına katılarak beraatlerini talep etti.

Savunmalar ardından mahkeme hakimi talepleri reddedip 59 kişiye  “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” iddiasıyla 5’er ay hapis cezası verip, hapis cezasını 3’er bin TL para cezasına çevirdi. Bir kişi ise yaşamını kaybettiği için davadan düştü.

Yaptığımız suç değil

Duruşma sonrası Eğitim Sen Adana Şube Binası’nda basın açıklaması yapan demokrasi güçleri karara tepki gösterdi. Basın açıklamasını okuyan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Muzaffer Yüksel, yapmak istedikleri yürüyüşün polisin güç gösterisine dönüştüğünü söyledi. Yüksel, “Hak ve çıkarlarımız için, barış ve demokrasi için basın açıklaması yapmak suç değildir. Yalnızca yerel mahkemeler tarafından değil, uluslararası hukukun da defalarca bu tarz eylem ve gösterilerle ilgili  lehte verdiği kararlara rağmen bugün verilen karar tamamen siyesi bir karardır” dedi.

ADANA

Yazarın diğer yazıları

    None Found