Kısalar….Aşırı sıcaklardan 1,435 kişi öldü

Fransa’da bu yaz  yaşanan sıcak havalarda toplam 1,435 kişinin öldüğü açıklandı. Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, Fransız radyosuna açıklamasında ölenlerin yarısının 75 yaşın üzerinde olduğunu söyledi. Sıcaklar Fransa’da Haziran’da 46, Temmuz’da 42,6 dereceye çıkarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre 24 Haziran’la 7 Temmuz arasındaki ilk sıcak hava dalgasında 567 kişi hayatını kaybetti.

CENEVRE


Bin kişiye 9 doktor

Küba’da bin yurttaş başına düşen doktor sayısı 9’a ulaşırken Ulusal Sağlık Sistemi’nde görev alan sağlık çalışanı 485 binden fazla oldu. Çalışan doktor sayısı 100 bini aştığı Küba’da Sağlık Bakanı Jose Angel Portal Miranda, Küba devrimi sırasında ülkede 3 bin doktor olduğunu hatırlatarak, Havana Tıp Bilimleri Üniversitesi’nin o yıldan bu yana 376 bin sağlık uzmanı yetiştirdiğini belirtti.

HAVANA


İyi uyku matematik öğretiyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Günhar Duman, 2011 yılında İngiltere’de yapılan ve 11.178 çocuğun, doğumdan 7 yaşına kadar düzenli takip edildiği araştırmada, “Uyku düzeni olmayan ya da geç uyuyan çocukların okuma, matematik ve bilişsel fonksiyonlarında, düzenli uyku uyuyan çocuklara göre önemli ölçüde düşme tespit edildiğini, uyku düzeni iyi olan çocukların matematik problemlerini daha kolay çözdükleri” görüldüğünü söyledi.

İSTANBUL


Astronot mu? YouTuber mı?

İnsanın Ay’a ayak basmasının 50’nci yıldönümü dolayısıyla Lego şirketi adına ve yaşları 8 ila 12 arasında değişen 3,000 çocukla ABD, İngiltere ve Çin’de bir araştırma yapıldı. ABD ve İngiltere’de YouTuber ya da Vlogger olmak istediğini söyleyen çocukların sayısı astronot olmak isteyenlerinkinden üç kat fazla çıktı. Çin’de ise ankete katılanların çoğu taykonot (Çin’de astronot) olmak istediğini söyledi.

LONDON

Yazarın diğer yazıları

    None Found