Kısalar….Hikaye Festivali sona erdi

Kürt Yazarlar Birliği tarafından organize edilen 6. Kürtçe Hikaye Festivali Qamışlo’da gerçekleşti. 4 gün süren festivalde birçok yazar öykülerini okudu, çeşitli paneller ve aktiviteler gerçekleşti. Rojava’dan 17 yazarın katıldığı hikaye festivale, onlarca aydın, yazar ve şair katıldı. Festivale katılan yazarlardan Fatma Ehmed ‘Ezê werim Mal’ hikayesi ile birincilik ödülüne layık görüldü.

QAMIŞLO


Plak satışları CD satışlarını geçti

İnternet üzerinden müzik dinleme platformlarına rağbetin artmasıyla CD piyasası büyük oranda düşüş yaşarken, plak satışlarında artış gerçekleşti. Euronews‘ten Enis Günaydın’ın haberine göre, ABD’deki Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) son raporuna göre 2019 yılının ilk yarısında plak satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 13 artarak müzik şirketlerine 224 milyon dolar gelir sağladı. Aynı dönemdeki CD satışları ise 248 milyon dolar seviyesinde kaldı.

KÜLTÜR SERVİSİ


Hasankeyf tarihi

Ilısu BarajI nedeniyle sular altında kalacak olan Hasankeyf’in 600 yıl önce yazılan ve iki asırlık tarihini anlatan “Nüzhetu’n-Nâzır ve Râhetu’l-Hâtır” adlı kitap okuyucuyla buluştu.

Hasankeyf ve Eyyubileri hakkında araştırma yapan KHK’li akademisyen Yusuf Baluken’nin kritikliğini yaptığı ve dünyada tek nüshası bulunan eser, Nûbihar Yayınları tarafından basılarak çoğaltıldı. Eserin orijinal tek nüshası Viyana Kraliyet Kütüphanesi’nde bulunuyor. El yazması olan eser ve 1376-1377 yıllarını anlatan tek nüshalık eser, 1418-1420 tarihleri arasında kaleme alınıyor.

KÜLTÜR SERVİSİ


Yerdeniz serisi dizi oluyor

Geçen yıl yaşamını yitiren yazar Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz Serisi A24 tarafından diziye uyarlanıyor. Dizinin yapımcısı Jennifer Fox, ölümünden kısa süre önce Ursula K. Le Guin ile görüşerek onayını aldığını dile getiriyor. Toplam altı kitaptan oluşan seri sırasıyla Atuan Mezarları, En Uzak Sahil, Tehanu, Yerdeniz Öyküleri ve son kitap Öteki Rüzgâr’dan oluşuyor. Fantastik edebiyatın en önemli yapıtları arasında yer alan Yerdeniz kitapları daha önce 2004 yılında SciFi kanalı tarafından bir mini diziyle televizyona uyarlanmış, ancak pek sevilmemişti.

KÜLTÜR SERVİSİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found