Kısalar..Qoçgîrî’den tenbûr konseri

Tenbûr sanatçısı müzisyen Cemîl Qoçgîrî Almanya’nın Köln şehrinde Lutter kilisesinde öğrencileriyle birlikte sahne aldı. Solo konserde sanatçı Qoçgîrî’ye çello da Beate Wolf, düdük de Beceng eşlik etti. Konserin ikinci bölümünde Cemil Qoçgîrî öğrencileriyle birlikte tenbûr çalarken, büyük beğeni topladı. Konser öncesinde de tenbûrun tarihçesi hakkında bilgi vererek, 5 bin yıllık geçmişi olduğunu aktardı. 

KÖLN


Öten’in yeni şiir albümü çıktı

Almanya’da yaşayan Hamdullah Öten, ikinci şiir albümü olan “Biz Kürdüz”ü Türkçe ve Kürtçe iki ayrı albüm şeklinde çıkardı. Biz Kürdüz, Kürtler, ağlama Annem, Sevdam, Sana Soruyorum Ey İnsanlık, Biz İnsanız, Evlat Hasreti, Özgürlük, Öldürmeyin, Çocuklar adlı şiirleri seslendiren Hamdullah Öten, yeni şiir albümüyle dinleyicilerin karşısına çıktı.  

 FRANKFURT


Psychology Kurdî’nin yeni sayısı

Kürtçe yayın yapan “Psychology Kurdî”nin 9’ncu sayısı çıktı. Dört ayda bir yayın yapan dergi “Jin û Derûniya Jinê (Kadın ve Kadının Psikolojisi)” dosyasıyla okuyucularla buluştu. Psikoloji alanından yayın yapan ilk Kürtçe dergi 9’ncu sayısında da işlediği dosyayla birçok konu ve soruları gündeme getiriyor. Kadın psikolojisinin özel olarak irdelendiği 9’ncu sayısında şiddet, travma, kültür, çocuk yaşta evlilik gibi konuların topluma nasıl yansıdığı ve sonuçlarının ne olduğu üzerinde duruldu.

AMED


Morrison’ın ‘Aşk’ı

Nobel Ödülü’ne değer görülen ilk siyahi kadın ve Pulitzer ödüllü yazar Toni Morrison’ın “Aşk” adlı romanı, Sel Yayınları’nca okura sunuldu. Nobel’e değer görülen ilk siyahi kadın yazar olan Morrison, geçen Ağustos ayında 88 yaşında hayata veda etmişti. Püren Özgören’in Türkçeleştirdiği roman, tek bir çatı altındaki kadınların savaşını, kişisel dramını, varoluş mücadelesini ve süreğen bir hesaplaşmaya konu olan fırtınalı ilişkilerini merkezine alıyor.

KÜLTÜR SERVİSİ


‘Ah Asuman’ adaylar arasında

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP önceki dönem eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın “Ah Asuman” öyküsü kısa film oldu. Yazar Gaye Boralıoğlu sosyal medya hesabından açıklama yaparak filmin, Antalya Altın Portakal Kısa Film Yarışması’nın adayları arasına girdiğini duyurdu.

ANTALYA

Yazarın diğer yazıları

    None Found