Kısalar….TV10 davasına gazeteciler alınmadı

OHAL kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan 23 kanaldan biri olan TV10’nun çalışanları Kemal Demir ve Kemal Karagöz’ün yargılandığı davanın 3. duruşması, dün İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Gazeteciler, mahkeme başkanı tarafından gerekçe gösterilmeden duruşma salonuna alınmadı. Mahkeme heyeti, duruşmayı 14 Kasım’a erteledi.

İSTANBUL


Barışa dönük sözümüz bitmedi

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 5 akademisyen hakkında önceki gün açık duruşma görülmeden celse arasında beraat kararı verildi. Akademisyenler, beraatlara ilişkin Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Beraat eden akademisyenler, barışa dönük sözlerinin bitmediğini vurgulayarak, “Toplumsal barış ve sosyal adalet için her alanda çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

İSTANBUL


Ben hekimim, görevim yaşatmak

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör’ün Aile Hekimliği Sözleşmesi’nin, 24 Ocak 2018’de yapılan “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması gerekçe gösterilerek feshedilmesine karşın açılan davanın duruşması, dün Ankara 3. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Dr. Selma Güngör, “Ben hekimim, görevim insanı yaşatmaktır” dedi. Mahkeme, kararını yazılı olarak taraflara bildireceğini belirterek, duruşmayı bitirdi.

ANKARA


Çorlu davasında avukat sınırlaması

Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili davanın ikinci duruşması Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) başladı. Duruşma için Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde 600 kişilik salon hazırlandı. Mağdur ailelere üç avukat sınırlaması getirildi. Avukatlar duruma tepki gösterdi. Gazetemiz baskıya hazırlanırken duruşma devam ediyordu.

TEKİRDAĞ


AKAM anketinde CHPbirinci çıktı

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (AKAM), 1-7 Eylül tarihleri arasında yaptığı anket çalışmasını merkezin başkanı Kemal Özkiraz sosyal medya hesabından paylaştı. AKAM Başkanı Kemal Özkiraz, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın kuracağı parti hesaba katılmadan çıkan sonuca göre CHP’nin birinci parti konumunda olduğunu açıkladı.

İSTANBUL


Belediye başkanlarına Erdoğan daveti

Türk Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan, 30 büyükşehir belediye başkanını Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet etti. Davette Erdoğan’ın başkanlara hitap etmesi bekleniyor. Davetin nedeni henüz açıklanmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin büyükşehir belediye başkanlarının söz konusu davete katılacağını bildirdi.

ANKARA


Kaz Dağları’nda nöbet sürüyor

Kaz Dağları’nda kurulmak istenen altın madenine karşı başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” 48. gününde devam ediyor. Nöbetin sürdüğü alanı çeşitli kurum ve kuruluşlardan birçok kişi ziyaret ederken, alana “Kaz Dağları biziz” ve “Kaz Dağlarına sahip çık” pankartları asıldı. Alanda ziyaretçiler ve nöbet gönüllüleri arasında kısa bir forum gerçekleştirildi. Forumda, Hasankeyf, Kaz Dağları, Munzur gibi konu başlıkları ve düşünülen projeler üzerine tartışmalar yürütüldü.

ÇANAKKALE


Uçmayan uçağa 245 bin dolar

Türk Kızılayı yönetiminin bir skandalı daha ortaya çıktı. Kızılay yönetimi tarafından Yemen’e 10 ton gıda ve 46 ton ilaç yardımı gönderilmesi için peşin ödeme yapılarak uçak kiralandığı, ancak uçağın uçuş izni alınamaması nedeniyle gönderilemediği öğrenildi. Üstelik peşin yapılan ödeme nedeniyle 245 bin dolar şirketin kasasında kaldı. Cumhuriyet’e göre; Kızılay 245 bin doların “büyük ihtimalle geri alınacağını” öne sürdü.

ANKARA

Yazarın diğer yazıları

    None Found