Kistik Fibrozis hastalığının tanısı

SAÐLIK

Birçok hastalıkta olduğu gibi Kistik Fibrozis’de de tanı hastalığın öyküsü, muayene ve laboratuar testleri ile konulmaktadır. 

Hastalığın belirtileri herhangi bir yaşta ortaya çıksa bile tanı genelde ilk üç yaş içerisinde konulur. Hastaların yüzde onunda doğumdan hemen sonra yaşanan bağırsak tıkanıklığı tanının konunmasına yol açar. Uzun süreli öksürük, balgam çıkarma ve sık zatürre geçirme de bu hastalığı düşündürür. Sık ve yağlı dışkılama da bu hastalığa işaret edebilir. Ailenin diğer bireylerinde benzeri belirtilerin sorulması da tanıyı koyma açısından yardımcı olabilir. 

Kistik Fibrozis hastalığı ter bezlerini etkileyip terde fazla miktarda tuz olmasına yol açar. Bundan dolayı terdeki tuz ölçümü tanının konunmasında en önemli yöntemdir. Kola takılan bir çember ile ter dökümü sağlanır ve toplanan terde tuz oranı ölçülür. Testin yapıldığı sırada çocuğun ateşinin ve ishalin olmaması gerekir. Yeni doğan bebeklerde bu test güvenilir olmadığından dolayı kan testi ile tarama yapılır. Bu testin pozitif çıkması durumunda tanının doğrulanması için gen analizi veya ter testi gereklidir. 

Kistik Fibrozis genetik bir hastalıktır. Bundan dolayı tanıyı koymak veya tasdiklemek için gen analizi de yapılır.    

Tuz oranından bahsetmişken bir de Kistik Fibrozis hastalarının vücuttan su ve tuz kayıbı bulgularını da aktarmak istiyorum. Spor esnasında, ateşli hastalıklar sırasında ve çok sıcak havalarda hastalar sağlıklı insalara göre terlemeyle daha fazla su ve tuz kaybederler. Terleme miktarı arttıkça su ve tuz kayıbı riski de artmaktadır. Bu da yorgunluğa, ateşlenmeye, karın ağrısına, kusmaya ve su kayıbına yol açmaktadır. Bu durumda su ve tuz takviyesinin yapılıp hastaneye gidilmesi gerekir. Aşırı tuz ve su kayıbını önlemek için tuzlu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Spor ve egzersizler esnasında bol su tüketimi de önemlidir. Kistik Fibrozis hastalarının aşırı terlemeye neden olan spor çeşitlerinden uzak durulması önerilse de, bu tüm sportif aktivitelerin kısıtlanması anlamına gelmemektedir.  

Önümüzdeki hafta da hastalığın tedavisini yazacağım.   

Yazarın diğer yazıları