KJK: Özgürlük hamlesinin bir parçası olalım

KJK Koordinasyonu ‘Sözümüzdür; İmralı Sistemini Parçalayalım, Rêber Apo ile Özgür Yaşayalım!’ hamlesinin yeni bir aşamasına geçtiğini duyurdu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmadan tecridin tümden aşılamayacağını kaydetti.

KJK Koordinasyonu, 8’inci KJK Kurultayında ‘Sözümüzdür; İmralı Sistemini Parçalayalım, Rêber Apo ile Özgür Yaşayalım!’ hamlesinin geldiği aşamaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı, Öcalan’ın kurtuluş felsefesi ve hareketi ile mücadelenin yeni bir aşamasına geçildiğini belirtti.

”Faşist ve soykırımcı rejim Önderlik şahsında bir toplumun özgürlük, demokrasi ve insani değerlerini gasp etmekte ve yoğun saldırı altında tutmaktadır” diyen KJK, devam eden saldırılarla, zihinsel ve kültürel sömürgeciliğin genelleştirildiği ifade edildi.

Başta 200 günlük açlık grevi direnişi olmak üzere faşizmin saldırıları karşısında geliştirilen direnişi hatırlatan KJK, ”İnsanlık onuru, özgürlük ve demokratik değerler cephesi bu direniş ile güçlenmiş ve keskinleşmiştir” dedi.

Özgürlük sağlanmadan tecrit tümden aşılmayacaktır

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmadan tecridin tümden aşılamayacağını kaydeden KJK, şunları vurguladı: “Rêber Apo temelde toplumsal örgütlenme, toplumsal eylemsellik, toplumsal inşaya ağırlık verilmesi ve demokratik mücadelenin etkili yürütülmesi ile sonuç alınacağını ifade ederek eylemlere son vermiştir. Düşmanın mutlak tecrit ile hedeflediği tüm toplumun demir bir kafese konmasıydı. Bu kafes parçalanmıştır. Direniş ile başaran ve umut yaratan militan ve halk gerçekliği bu eylem ile bir kez daha ortaya çıkartılmıştır. Ancak tecrit bugün de devam etmektedir. Rêber Apo’nun özgürlüğü sağlanmadan, tecrit tümden aşılmayacaktır.”

Kadınların sürece müdahalesidir

KJK, ‘Değişim ve Özgürlük İçin Sen de Ayağa Kalk’ sloganıyla Kürdistan’ın her yerinde başlatılan hamleyi de selamladı. Kadın özgürlük çağının güçlü dönemlerinin yaşandığını vurgulayan KJK, hamlenin de kadının örgütlenmesi ve eyleme geçmesini ifade ettiğini, kadınların sürece müdahalesi olduğunu kaydetti. Devamla şunları belirtti: “Kadınların bu hamlesi çağa yüklediğimiz anlamı pratikleştirecek, toplumsal özgürlüğün inşasıyla karşılık bulacaktır. Hamleye toplumun her kesimindeki kadınların katılması ve güçlü sahiplenmesi; kadın kırım, toplum kırım ve soykırımı savaşına dur demek olacaktır.

Hamle aynı zamanda bir toplumsal inşa hamlesidir. Toplumsal inşa politik alanı örgütlemekle işe başlar. Politik alanı örgütlemek öz yeterlilik, öz bilinç ile xwebûn olmak yaşamın her alanında özne haline gelmek demektir. Kendine yeten, ihtiyaçlarını tespit edebilen, işlerini düzenleyen bu doğrultuda harekete geçebilen bir toplum demokratik ulusun ruhudur ve özüdür. Bu nedenle inşa, oluşturmak-yaratmak-zihin yoğunluğu gerektirdiği gibi kendini verili olandan kurtarmayı da gerektirir. Bu tarzda kendini örgütlemiş bir toplum düşman saldırıları karşısında yenilmeyeceği gibi, düşmana karşı sürekli bir öz savunma içinde olacak ve özgürlüğünü yaratacaktır.”

Bütün alanları kapsamalı

Hamlenin ‘Örgütsüz tek bir kadın kalmasın’ bilinciyle yürütülmesi, kadınların ihtiyaçlarına odaklanan bir eylem tarzıyla geliştirilmesinin hayati önemde olduğuna dikkat çeken KJK, toplumsal sorunlardan siyasette eşit temsiliyete, özgür eş yaşamın geliştirilmesinden toplumsal projelerin hayata geçirilmesine, söz söyleme sanatı, iradesi, fikirlerin yarışmasından, sözün pratikleşme düzeyi ve yaşamdaki temsiliyet düzeyine kadar kadın hayatını oluşturan ve değişimi, özgürlüğü gerektiren tüm alanları kapsaması gerektiğini söyledi.

‘Sen de ayağa kalk’

KJK, açıklamasının sonunda tüm kadınları değişimi ve özgürlüğü sağlama temelinde hamlenin bir parçası olmaya çağırdı. Türk devletinin Kürdistan’ın bütün parçalarında yürüttüğü soykırıma geçit verilmemesini ve Rojava Devrimi’ni korunmasını isteyen KJK, “Ortadoğu karanlığını değiştirmek için sen de ayağa kalk” dedi.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found