Koalisyon’a aykırı olamaz

 Türkiye’nin Rojava’ya dönük işgal planına, Fransa’da hükümet dahil, siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, basın ve sendikalar tepki gösteriyor. Solidaires Sendikası, düzenleyeceği mitinglere katılım çağrısında bulundu.

SELMA AKKAYA / PARİS

ABD’nin askerlerini geri çekilme kararı ardından TC’nin  Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarına dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Fransa’dan da karşı tepkiler gelmeye başladı. Fransa’da ilk tepkiyi DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un bileşenlerinden Fransa Dışilişkiler Bakanlığı gösterdi. 

 “Türkiye’yi, parçası olduğu DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un menfaatlerine aykırı olacak ‘tek yanlı’ bir harekette bulunmamaya çağırıyoruz” denilen açıklamada, Türkiye’nin saldırısının önemli insani sonuçlarının olacağı vurgulandı. “Böylesi bir eylem, mültecilerin geldikleri bölgelere geri güvenli ve gönüllü dönüşlerini mümkün kılacak koşulların bir araya getirilmesine izin vermeyecektir” denilen açıklamada, Erdoğan’ın son günlerde mülteciler konusundaki şantajlarına atıf niteliği taşırken, mültecilerin işgalle geri dönemeyeceği vurgulandı. Söz konusu saldırıyla aynı zamanda QSD güçlerinin elinde bulunan binlerce DAİŞ’linin yerinde yargılanma koşullarının da kalmayacağından duyulan endişenin dile getirildiği açıklamada, söz konusu durumda bu güvenliğinde ortadan kalkarak “terörizmi” güçlendireceği ifade edildi.

Amaç istila!

Fransız Komünist Parti (FCF) bir açıklama yaparak aylardır Erdoğan’ın tehditlerinin yeni bir aşamaya girdiğini hatırlatarak, “Erdoğan diktatörlüğü Kürt halkının özgür yaşama arzusunu sürekli yıkmaya çalışıyor” diyerek, Erdoğan’ın DAİŞ’in destekçisi olduğunu hatırlattı. Erdoğan’ın tıpkı Efrîn ‘de olduğu gibi toprak genişletme hevesinde olduğunu vurgulayan PCF,  “herhangi bir uluslararası yasallık olmadan, bu saldırganlığın dramatik sonuçları olacaktır” diyerek bu saldırıya karşı uluslararası dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini hatırlattı.  “Ankara, Kürtleri Ermenilere yaptığı gibi topraklarından çıkarmak için etnik temizlik yapıyor. İslam Devletini güçlendirecek yeni bir savaş alanı açılmak isteniyor” diyen PCF, istilayı kınadığını ifade ederek, Fransız hükümetini ve Güvenlik Konseyi’ni acil harekete geçirmeye çağırdı. Kürtlerin  Ortadoğu’da barış ve demokrasinin temsilcisi olduğunu söyleyen PCF, “Kürtleri koruma altına almalıyız” çağrısında bulundu.

Direnişe korkak yanıt!

Bir diğer önemli açıklamada Fransız Boyun Eğmeyenler Hareketi lideri Jean-Luc Mélenchon’dan geldi. Mélenchon açıklamada “Donald Trump, Türk diktatör Erdoğan’ı Suriye Kürdistanı’na askeri taarruz etme planında destekliyor” diyerek  Kürt savaşçıların verdiği mücadeleye söz konusu durumun korkak bir yanıt olduğunu ifade etti.   “Fransa’nın Suriye’deki yeri, İslamcı milislere karşı ortak mücadelemizde kan bedelini ödeyen Kürtlerin yanında olmaktır. Ayrıca Ortadoğu için demokratik ve mezhep dışı bir siyasi model savunuyorlar. Ülkemiz derhal bizi İslamcılara karşı mücadele eden Kürtleri Erdoğan’a ve onları düşmanlarına teslim eden Trump’a tek bağ olan NATO’yu terk etmeli” diyen Mélenchon, Fransa’nın yerinin Kürtlerin yanı olduğunu ifade etti.

Dayanışmayı büyütelim

Val De Marne Milletvekili ve Boyun Eğmeyenler Hareketi Parlamento Grup Başkan Yardımcısı Mathilde Panot da, ABD’nin kararı karşısında dehşete düştüğünü ifade etti. “Bu karardan dehşete düştüm. Bütün Rojava Kürtleriyle olan dayanışmamı daha da güçlendirmem gerektiğini gösteriyor. O savaşçıların direnişini konuştuk, bütün dünyayı DAİŞ’e karşı koruma çabalarını gördük. Bu onun karşılığı olamaz. Şimdi dayanışma zamanı” dedi.

Sendikadan mitinglere davet

Solidaires Sendikası işgale karşı Kürt halkıyla dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini vurguladı. Sendika “Bu tehditlerin karşısında durmalıyız. Sendika olarak, herkesi Rojava’nın Türkiye tarafından işgaline karşı seslerimizi yükseltmek için Fransa genelinde düzenlenecek mitinglere katılmaya çağırıyoruz. Fransız hükümetinden diplomatik olarak müdahale etmesini istiyoruz. Yeni katliamların yaşanmasını istemiyoruz. Hükümetimiz Türkiye ile anlaşmaları derhal durdurmalı” açıklamasında bulundu, eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Basında manşetler

Siyasiler bu şekilde tepki verirken Fransız basını da konuya dair haberlere geniş yer verdi. Le Figaro gazetesi işgal tehdidini “Trump, Suriyeli Kürtleri Türk düşmanlarına bıraktı”,  L’Humanite gazetesi, “Washington Suriyeli Kürtleri Erdoğan’a teslim ediyor” manşetini attı. Liberation gazetesi ise “Trump ve Suriye Kürtleri kurban mı ediyor” başlığıyla çıktı ve “Beyaz Saray güçlerini çekeceğini açıkladı. Kürtlere ihanet edildi. DAİŞ’e karşı savaşıp kazanan Kürtler değil miydi?” diye sordu.


Thornberry: Kürtlerin fedakarlığına ihanet

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey ve Doğu Suriye’den geri çekilme kararını utanç verici olarak değerlendiren İngiltere İşçi Partisi Uluslararası Genel Sekreteri Emily Thornberry, “Beyaz Saray’ın açıklaması, yalnızca müttefiklerini terk etmesi değil aynı zamanda Kürtlerin fedakarlığına ihanet anlamındadır” dedi. Emily Thornberry, Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Gözde Çağrı Özkese’ye konuştu.

Trump’ın, Kuzey ve Doğu Suriye’de bir işgal oluşturacak şekilde Türkiye ile anlaşmasınının utanç verici olduğunu belirten Thornberry, “Kürt toplumunu Türkiye’nin merhametine bırakıp, bu savaşta yeni bir cephe oluşmasına zemin hazırlayacak. Kürt halkı Suriye’de DAİŞ’in Kuzey Suriye’de bölgesel işgaline karşı Suriye’deki tüm güçlerden daha fazla savaşmıştır ve ağır bir bedel ödemiştir. Beyaz Saray’ın açıklaması, yalnızca müttefiklerini terk etmesi değil aynı zamanda bu fedakarlığa bir ihanet anlamındadır” dedi.

Thornberry, Britanya Hükümeti’nin acilen ve ilk olarak Kürt temsilcilerinin yeni kurulan Suriye Anayasal Reform Komitesi’ne davet edilip kendi hakları üzerine konuşmasını talep etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Thornberry, “İkincil olarak, Türkiye Kuzey Suriye’deki askeri varlığını veya kendi adına hareket eden bu tür Suriyeli milisleri teşvik etmemelidir. Ve son olarak, Türkiye bu duyuruyu Kürt olmayan etnik grupları Kuzey Suriye’ye bölgenin etnik bütünlüğünü bozmak amaçlı kullanarak göndermek için bir fırsat olarak görmemelidir” diye konuştu.

MA/ANKARA

Yazarın diğer yazıları

    None Found