Konsey kayyumları görüşüyor raportörler Amed’e gidiyor

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanlık Divanı da bugün yapacağı toplantıda, HDP’li eşbaşkanların görevden alınmasını görüşecek. BM raportörleri de Ekim’de Amed’e ziyaret gerçekleştirecek.

HDP Dış İlişkiler Komisyonu, “siyasi darbe” olarak değerlendirdiği kayyum atamalarına karşı hazırladığı geniş kapsamlı dosyayı bütün kurum ve elçiliklere gönderdi. Komisyonun gönderdiği kayyum dosyalarına kısa bir sürede Avrupa’nın yanı sıra Amerika ve Rusya’dan geri dönüşler oldu, bu konuda açıklamalar yapıldı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’yle diyaloga geçen Komisyon, görevden uzaklaştırılan belediye eşbaşkanları ile 30 büyükelçiliğin ve uluslararası basın kuruluşlarının görüşmesini de sağladı. Bu kapsamda BM raportörleri Ekim ayı içerisinde Amed’e ziyaret gerçekleştirecek. Raportörler, bölgede belediyelerin durumuna dair bir takım gözlem ve temaslarda da bulunacak.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanlık Divanı, bugün Strasbourg’da yapacağı toplantıda  belediye başkanlarının görevden alınma kararını görüşecek. Euronews’ın toplantıya katılacak yetkililerden aldığı bilgiye göre, görevden alınan Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının 29-31 Ekim’de Strasbourg’da düzenlenecek Genel Kurul toplantılarına davet edilmesi konusu da Başkanlık Divanı oturumunda ele alınacak. Türkiye’deki son yerel seçimlerle ilgili kaleme alınan rapor ve buna bağlı karar tasarısı ile ilgili raportörün 1-4 Ekim tarihlerinde Türkiye’ye yapacağı ziyaret de görüşülecek konular arasında. Türkiye raportörünün, özellikle görevden alınan belediyelerde inceleme ve temaslarda bulunması bekleniyor. Türkiye’deki son yerel seçimlerle ilgili rapor ise 29-31 Ekim tarihlerindeki toplantıda nihai olarak oylanacak.

Uluslararası dayanışma

HDP Dış İlişikiler Komisyonu’nun çalışmaları kapsamında önümüzdeki günlerde birçok uluslararası kurumun içinde bulunduğu heyetlerin Amed, Mardin ve Van’a ziyaretlerinin sağlanacağı da öğrenildi. HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, kayyum atamalarının yapıldığı 19 Ağustos’tan bu yana uluslararası alanda yoğun mesai harcadıklarını; uluslararası dayanışmayı genişleterek kalıcı hale getirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Özsoy, “Dünyada bu kayyum rezaletini neredeyse duymayan kalmadı. Uluslararası kamuoyunda bu kayyum rezaletinin tamamen gayrimeşru olduğu konusunda bir kanaat oluşabildi” dedi.

Partisinin MYK kararıyla başlayan “kesintisiz eylem” sürecine denk bir çalışmanın uluslararası alanda yürütüleceğinin altını çizen Özsoy, “Eşbaşkanımızın da aralarında bulunduğu bir heyet Federe Kürdistan ve Irak’ta temasları sürüyor. Yine Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine çok sayıda heyetler gönderiyoruz. Diplomasi çalışmalarımızda kayyum rezaletini teşhir ederek, insanların bu konuda aktif, somut tavır almasını sağlayacağız. Bu konuda meşruiyeti tamamen sağladık” dedi.

Özsoy, kayyum gündemli diplomatik temaslarında Avrupa’da bulunan belediyelerle HDP’li belediyeler arasında “kardeş belediyecilik” noktasında da çalışmalar sürdürdüklerini aktardı.

AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found