Kritik petrol anlaşması

Müttefik görülen iki ülke arasındaki anlaşma, Suriye Petrol Bakanı Süleyman Abbas, Suriyeli petrol şirketi General Petroleum Company ile Rus şirketi Soyusneftegaz’ın temsilcileri arasında Şam’da imzalandı. Rusya’nın Şam Büyükelçisi Azamat Kulmuhametov ile Suriye Petrol Bakanı Süleyman Abbas, anlaşmayı dün yaptıkları ortak basın toplantısıyla duyurdu.

Anlaşma 25 yıl geçerli

Anlaşmanın Suriye kıyılarındaki 2 bin 190 kilometrekarelik bir alanı kapsadığı ve 25 yıl geçerliliği olduğu belirtildi. Abbas, bunun Suriye karasularında petrol ve doğalgaz aranmasına ilişkin imzalanmış ilk anlaşma olduğunu belirtti.

Masrafları Rusya karşılayacak

Suriye Petrol Bakanlığı yetkilileri de anlaşmanın aylar süren müzakerelerin bir sonucu olduğunu söyledi. Anlaşmanın öngördüğü araştırma ve işletme faaliyetlerinin 100 milyon Dolar’a mal olacağı tahmin ediliyor. Anlaşmada araştırma çalışmalarının Rusya tarafından finanse edilmesi öngörülüyor. Ancak iç savaş nedeniyle şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye’de petrol arama çalışmalarının nasıl yapılacağı ve güvenliğin nasıl sağlanacağı merak konusu.

İç savaş üretimi etkiledi

Resmi rakamlara göre Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana petrol üretimi yüzde 90 oranında geriledi. Doğalgaz üretiminin de günde 30 milyon metreküpten 16,7 milyon metrekübe düştüğü belirtiliyor.

ŞAM

Yazarın diğer yazıları

    None Found