Kürt Komedyen Özz Nujen’e hiciv ödülü

Seçkin sanatçı ve gazetecilerden oluşan jurinin ödülü Nujen’e verme gerekçesinde “Nujen, Kralın avlanma alanlarından Kürdistan’daki mayın tarlalarına kadar refah toplumunun bir isyancısıdır. Kişisel çoşkusuyla keskin mizah ile zifiri karaklıktaki gerçekliği birleştiriyor. Özz Nujen güzel yergiyi özgünleştiren beyin, kalp ve omurgaya sahip” ifadelerine yer veriliyor. Medya ve Sanat dünyasını bir araya getiren 400 kişinin katıldığı ödül töreninde bir konuşma yapan Nujen, Avrupa ve İsveç’te giderek güçlenen ırkçılık ve yabancı düşmanlığına dikkat çekerek, tehlikenin vahametini görmezden gelen politikacılara eleştiriler yöneltti ve ırkçılığa karşı mücadelenin yükseltilmesi çağrısında bulundu.


Krala, basına ve silah satışına eleştiri

Nujen’e ödül kazandıran “Kötü atmosfer” oyunu İsveç Kralı Carl XVI Gustav’ın av seferlerini izleyen gazetecilerin Kral karşısındaki suskunluklarını eleştirmesiyle başlıyor. İsveç’teki ırkçılık ve ayrımcılığı, sınıflararası çelişkilerinin artışını ele alıyor. İsveç’in silah ihraç politikasını eleştiriyor, diktatörlere ve savaşan ülkelere silah satışlarını sorguluyor.  Dünyada en fazla silah satan ülkenin İsveç olduğu gerçeğini dile getiriyor. Oyunda Nujen izleyicilere enfiye kutuları olup olmadığı sorusunu yöneltiyor. Bir izleyiciden aldığı enfiye kutusundaki kağıda sarılı küçük tütün parçaları göstererek “Bunlar İsveç’in ürettiği mayınların büyüklüğünde, İsveç’in yaratıcılığı sayesinde plastik olarak üretildiği için detektörler mayınları bulamıyor. Kürdistan’da bunlardan milyonlarca var” dedikten sonra enfiye kutusunu fırlatıyor.Salonda buz gibi bir hava esiyor. Sesizlik hakim oluyor. Kötü bir atmosfer oluşuyor. Son iki yıldır İsveç’in büyükşehirlerinde oynanan “Kötü atmosfer” izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandığı gibi medya ve sanat dünyasından çok olumlu eleştiriler aldı. Herkesin bildiği ancak dile getirmekten kaçındığı gerçekleri dile getirmesinin insanları rahatsız etmesinden dolayı oyununa “Kötü atmosfer” adını verdiğini belirten Nujen, İsveç’in tanınmış fotbolcusu Zlatan ile İsveç Ulusal Marşı’nı da sergilediği son oynadığı oyunda ele aldığını söylüyor.

Kürdistan’da ayakkabı boyacılığı
Expressen gazetesinde yayınlanan söyleşisinde “Sadece güldürmek için oyun yapan meslektaşlarımı çok takdir ediyorum. Ben daha küçükken ailem adaletsizliklerden söz ederdi. 5 ila 7 yaşlarında Kürdistan’da ayakkabı boyacılığı yapıyordum” dedikten sonra yaşadıklarının yaşamında derin izler bıraktığını söylüyor.
 Nujen Kürt tutsakların açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerini ve Rojava devrimini destekleme çağrıları yaptığı gibi Kürdistan’daki mücadeleyi destek amacıyla düzenlenen etkinliklere aktif olarak katkıda bulunuyor.
İsveç’teki gelişmelere karşı da duyarlı olan Nujen, artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığına, özelleştirme ve sosyal hakların kaldırılmasına karşı da tutum sergiliyor. Bundan dolayı da ırkçı ve yabancı düşmanı güçlerin sözlü ve yazılarına uğruyor, bazen de konuşmaları sansüre takılıyor.

Barış Ödülü

Nujen’e geçtiğimiz yıl da silahlanma karşıtı çalışmalarından dolayı İsveç Barış Derneği tarafından “Barış Ödülü” verilmişti.


MURAT KUSEYRİ/ANF/STOCKHOLM

Yazarın diğer yazıları

    None Found