Kürtçe şarkı söylemek YASAK!

Örtülü OHAL uygulamalarının tüm hızıyla devam ettiği Kürdistan’da, kayyumlarla hızlanan Kürtçe yasakları gittikçe artıyor. Wan’da tüm konserler yasaklanırken, Batman’da polis Kürtçe şarkı söyleyen sanatçı Dodan Özer’in elinden mikrofonu aldı.

Batman’da önceki gece bir kafeyi basan polis Kürtçe şarkı söylemesini yasakladı. “O Ses Türkiye” yarışması birincisi olan Dodan’ın katıldığı programı basan polis, “Kürtçe şarkı söylemenin yasak olduğunu” ileri sürdü. Dodan’ın sahnede “Ey dilberê” parçasını söylerken elinden mikrofonu zorla alan polis, “O Ses Türkiye yarışmasında yasak olduğu gibi Batman’da da yasak Kürtçe söylemek” dedi.

‘Hakkınız yok’

Polise tepki gösteren Dodan ise, “Siz bir vatandaşsınız, ben de bir vatandaşım. Sizin yasal haklarınız olduğu kadar benimki de var: Doğru mu? Siz burada görev alabiliyor olabilirsiniz, ben de İstanbul’dan buraya konser için geldim. Sizin benim elimden mikrofonu çekmeye hakkınız yok. Ben 42 yaşında bir adamım. Senden daha büyük bir adam olarak söylüyorum. Sen benden çok gençsin” diye tepki gösterdi.

Siyasilerden yasağa tepki

Konunun yayışmasının ardından milletvekillerinden ve birçok çevreden tepkiler yükselmeye devam ediliyor. OHAL döneminin fiilen devam ettiği belirtilirken, Kürtçe şarkı yasaklama kararının da keyfi ve fiili bir OHAL uygulaması olduğu dile getirildi. Konuya tepki gösteren HDP Milletvekillerinden Meral Danış Beştaş, “Mikrofonu gaspedebilirsiniz ama Kürdün şarkısını söylemesine engel olmak mı? Asla” diyerek engellenen “Ey dilberê” parçasını sosyal medya hesaplarından paylaştı. HDP Batman Belediye Eşbaşkanı Mehmet Demir’de sosyal medya hesabı üzerinden engellemeyi kınadı. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da sosyal medyadan tepki gösteren isimler arasında yer aldı. Tanrıkulu, “O Ses Türkiye birincisi Dodan’ın elinden mikrofon bir polis amiri tarafından alındıysa, bana düşen görev de bu hak ihlalini protesto etmek için Meclis’te bu türküyü bütün Türkiye’ye dinletmek olacak” dedi.

Valilik kafeyi kapattı

Kamuoyunda tepkiler yükselirken Batman Valiliği sosyal medya hesabından yaptığı kısa açıklamada kafede Kürtçe şarkının yasaklanmadığını belirtirken, polislerin mekanda “alkol satışı ve canlı müzik ruhsatı” denetimi yaptıklarını iddia etti. Söz konusu kısa açıklamada Valilik, Dodan’ın konser verdiği kafenin kapatıldığını belirtti.

Wan’da her şey yasak

Kürdistan’daki Kürtçe yasaklamaların en açık örneklerinin yaşandığı Wan’da da, Valilik her 15 günde bir aldığı “eylem etkinlik yasağı” kararı ile kentte yapılmak istenen konserleri yasaklıyor. Sadece muhalif sanatçı ve HDP’li belediyelerin organizasyonu ile yapılan konserleri yasaklayan Valilik Saray, Erciş, Muradiye, Özalp belediyelerinin yapmak istedikleri tüm konserleri yasakladı. Valilik, yasaklama gerekçelerinde “Eylem ve etkinlik yasaklarını” gösterse de AKP’li belediyeler tarafından yapılan konserlere ise izin veriyor. Son olarak Özalp ilçesinde Serhat Karakaş ve Zozan Özbey’in konserleri ile Saray ilçesinde Kadir Çat’ın vereceği konser yasaklandı. Konserlerin yasaklanmasını değerlendiren Sanatçı Kadir Çat, yasaklar karşısında susmayacaklarını söyledi.

Kürdistan’daki yasak yayılıyor

Türkiye’de muhaliflerin sanat yapmasının gün geçtikçe zorlaştığına işaret eden Çat, tatmin etmeyen gerekçelerle gerek metropollerde gerekse de Kürdistan’da birçok konserin ve tiyatronun iptal edildiğini söyledi. Çat, “Bu Türkiye demokrasi için haktan, hukuktan bahseden kesimlerin söylemlerini boşa çıkaran pratiklerdir. Son zamanlarda sadece bölgede değil farklı illerde de muhalif olan, iktidara hizmet etmeyen, iktidar anlayışını kabul etmeyen, yanlışlarını eleştiren tüm sanat ve sanatçılar engellemelerle karşı karşıya kalıyor. Gerek Adana, gerek Mersin, Wan’ın Erciş, Muradiye, Saray ve Özalp konserleri Valilik tarafından engelleniyor. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Kınıyoruz” dedi.

Halklarla buluşmaya devam edeceğiz

Kürt sanatı, Kürt müziği söz konusu olduğunda yasaklama ve engellemelerin yaşandığını kaydeden Çat, “Sanatçının üretimindeki en büyük kazanımı sanatı halkla buluşturmaktır. Yasaklamanın amacı sanatçının sanat eserini halkla buluşturmasından korkulmasıdır. Bugüne kadar sanat susturulmaya çalışıldı ama susmadı. Muhalif sanat, eleştirel sanat susmayacak ve her alanda bunu söylemeye devam edeceğiz. Sanat halkların buluşturulması, bir araya getirilmesidir. Farklı yollarla bu sanatı buluşturmaya devam edeceğiz. Barış ve özgürlükler adına bu ülkede halklar arasında kurulan köprüyü yıktırmayacağız. Bu köprüyü inşa etmeye devam edeceğiz” diyerek, yasaklamalara tepki gösterdi. BATMAN-WAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found