Kürtsüz dünya istiyorlar

İktidarın Kürtsüz bir dünya düşlediğini söyleyen HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Nerede bir Kürt varsa nefes aldırmamak istiyor. Bunu hem içeride hem dışarıda yapıyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, 3. Olağan Kongresi’ni “Umut ve Cesaretle Örgütlenelim Faşizmi Yenelim” şiarıyla Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yaptı. Kongrede açılış konuşmasının ardından söz alan HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Halkımızın ne kadar büyük zorluklarla, bin bir emekle, bin bir bedelle bu salona geldiklerini iyi biliyoruz” dedi. Hiçbir zaman zülüm karşısında diz çökmediklerini belirten Buldan, şöyle devam etti: “Bu salonda görüldüğü gibi büyük bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirdiğimiz kongremiz güçlendiğimizin, kararlılığımızın kanıtıdır. Ne yaparlarsa yapsınlar HDP düşmedi düşmeyecek. Ne yaparlarsa yapsınlar bizler susmadık, susmayacağız, ne yaparlarsa yapsınlar diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Biat etmedik, etmeyeceğiz.”

Kuzey-Doğu Suriye’ye dönük Türkiye’nin saldırısı başladığında bu savaşa karşı çıkan tek partinin HDP olduğunu ifade eden Buldan, “Her şey müzakereyle ve siyasi adımlarla çözülebilecekken, oradaki insanları yerinden yurdundan etmek, orada yaşayan Kürtleri topraklarından sürgün etmek, kimsenin haddine değildir” dedi.

İktidarın Kürtsüz bir dünya düşlediğini sözlerine ekleyen Buldan, şunları dile getirdi: “Kürtsüz bir dünya yaratmak istiyor. Nerede bir Kürt varsa o Kürt’e nefes aldırmamak istiyor. Bunu hem içeride hem dışarıda yapıyor. Kuzey Suriye’ye de bunun için gittiklerini biliyoruz.”

Dolmabahçe şanstı

 Budan, sözlerini şöyle sürdürdü: “2013’te başlayan ve 2015’e kadar devam eden diyalog sürecinde herkes gördü ki bu ülkede müzakere ve diyalogla her sorun çözülebilecekken 2015’te bütün görüşmeleri bitirip Dolmabahçe Mutabakatı’nı yok sayıp Sayın Öcalan üzerindeki tecridi devam ettirerek kendi iktidarlarını ayakta tutmaya çalıştılar. Dolmabahçe Mutabakatı bu ülke için bir şanstı. Dolmabahçe Mutabakatı kabul edilmiş olsaydı bugün ne Washington ne de Moskova’da ayrı bir mutabakat imzalanmak zorunda kalınmayacaktı.

Kürtler olmadan imkansız

 Kürt halkının iradesini tanımayan, dikkate almayan hiçbir politikanın başarı şansı yoktur. Bu coğrafyada Kürtler olmadan hiçbir şekilde bir denge ve denklem artık kurulamaz. Herkesin bunu iyi bilmesi gerekir. Yarın Kürtlerle el sıkışmak istediğiniz de tek bir Kürt bulamayacaksınız.”

Suriye’den çıkın

 HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli de yaptığı konuşmada, mücadele mirasına sahip çıkarak yollarına devam ettiklerini söyledi.

Suriye’nin kuzeyinde yaşama iradesi, barış koridoru olduğunu belirten Temelli, bugünkü iktidarın istikbalini istilada aradığının altını çizdi. O yüzden Suriye’nin kuzeyine Suriye’ye barış gelmesi için iktidarın bir an önce Suriye’den çıkması çağrısında bulunan Temelli, “Suriye’de siyasi çözümün yolunun açılması gerek. Bunun da yegane yolu, yegane şartı Kürt halkının siyasal haklarına saygı duymakla mümkündür” dedi.

Kongre faaliyet raporlarının okunmasının ardından yönetim seçimine geçildi. Tek liste ile seçime gidildi. HDP İstanbul İl eşbaşkalığına Elif Bulut ve Erdal Avcı seçildi.

İSTANBUL 

Yazarın diğer yazıları

    None Found