Lehçeler yaşamalı

Kürtçenin geliştirilmesi için örgütlü bir fikrin ortaya çıktığına vurgu yapan yazarlar Veysi Ülgen ve Ayhan Erkmen ile KAYY-DER üyesi Kemal Seven, baskı ve asimilasyona karşı Kürtçe yaşamak gerektiğini dile getirerek, lehçelerin korunması gerektiğini kaydetti.

AYŞE SÜRMEN/FAHRETTİN KILIÇ / MA/AMED

Amed’de Kürt Dili ve Kültür Ağı’nın düzenlediği çalıştaya katılan yazar Veysi Ülgen ve Ayhan Erkmen ile Kiği, Karakoçan, Adaklı, Yayladere ve Yedisu Sosyal Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği (KAYY-DER) üyesi Kemal Seven, geliştirilen baskılara ve asimilasyon politikasına vurgu yaparak, Kürtçenin yaygınlaştırılmasının önemine işaret etti.

Kürtçe dili için örgütlenilmesi gerektiğini söyleyen yazar Veysi Ülgen, katıldıkları çalıştayda örgütlü bir fikrinin ortaya çıktığını belirterek, Kürtçe üzerinde baskıların arttığını, Kürtlerin Kürtçe konuşmaya korkar hale geldiklerini söyledi. Ülgen, “Ben Kürtçe konuştuğumda halkın içinde bana gizlice bakıyorlar. İstiyorlar konuşmayı, fakat başlarına bir şey gelecek diye korkuyorlar. Bu baskı ortamında örgütlülük önemlidir. Biz nasıl Kürt dilini örgütleyebiliriz, nasıl bundan sonra çocuklarımızla, annelerimizle, ailelerimizle, çalışırken nasıl Kürtçe konuşacağız? Kürtçe dilini her lehçede nasıl devam ettireceğiz? Nasıl arttıracağız? Dilin onurunu nasıl ortaya çıkaracağız? Bunun için yapılan eleştiriler de var. Bu eleştirilerin yanı sıra çalıştayda öneriler de ortaya çıktı” dedi.

Herkes sorumluluk alacak 

Çalıştaydaki bir önerinin de kurumlarda yapılan basın açıklamaları ve toplantıların Kürtçe yapılması yönünde olduğu ifade eden Ülgen, “Daha sonra Kürtçe resmi dil olacak. Ne kadar gruplar farklı olsa da hepsi birbiriyle bağlantılıdır. İnanıyorum ki bu süreçte buraya katılanlar ağır sorumluluklar alacak. Ağır bir sorumluluk ama güzel bir sorumluluktur. Dil sorumluluğunda güzel bir sorumluluktur. Dil bizim yaşamımız ve onurumuzdur” şeklinde konuştu.

Dil hassasiyetini yükseltmek gerek 

Şehir ve köylerde Kürtçe konuşma oranının giderek gerilediğini vurgulayan KAYY-DER üyesi Kemal Seven ise dernekte dil eğitimi için 10 yıldır KAYY-DER’de çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Ben de 7 yıl boyunca Kürt dil eğitimi verdim. Ama eksiklikler nelerdir? En büyük eksiklik bilinçtir. Biz istiyoruz ki bu bilinci Kürtçeyle ilerletelim. Halkımız da kendi diline ve kültürüne sahip çıkmalı ve ilerletmelidir. Çünkü Kürt dili dünya dillerinin başında geliyor. Zengin bir dildir. İstemiyoruz kaybolsun. Sadece Kürtler için değil. Bütün dünya için zenginliktir. Bu yönde çalışmalarımız devam edecek. Doğrusu yol ve yöntem çok fazla. Başta toplumun bilincini açığa çıkarmak gerekiyor. Dil hakkında hassasiyetlerini yükseltmek gerekiyor. Kürtçe yaşamak gerekiyor” diye konuştu.

Toplantılar devam edecek 

Kürtçe üzerinde büyük bir asimilasyon ve yok etme politikası yürütüldüğünü söyleyen yazar Ayhan Erkmen de yok etme politikalarına karşı adım atmanın önemine dikkat çekti. Asimilasyona, her yerde baskının yayılmasına karşı Kürt dilinin ve kültürünün yaygınlaştırılması gerektiğini dile getiren Erkmen, Kürt Dil ve Kültür Ağı’ndaki 12 temanın birbirine bağlantılı bir şekilde devam ettiğini belirtti. Bu temaların planlı bir şekilde yürütüleceğini ifade eden Erkmen, şunları söyledi: “Kurumlarda iyi çalışmalar üretmek lazım. Belki birkaç ay sonra periyodik olarak başka bir toplantı yapılacaktır. Aydın, yazar ve sanatçılar hissedip yaratma girişiminde bulunmaları lazım. Aynı zamanda ağ görevlerini onlara hatırlatıyor. İnatla kültür, sanat ve dilimize sahip çıkacağız. Dil, kültür ve sanatı, tüm yaşamımıza yayacağız ve tüm dünyaya göstereceğiz. Dil, kültür ve sanat için verilen bedeller bizim için değerlidir. Bundan dolayı sahip çıkıp geliştireceğiz. İnanıyorum ki bu çalıştaya katılan 300 kişi daha çok eser ortaya çıkaracak.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found