LİCE YAKILIYOR!

Amed’in Lice ilçesinin Sığınak (Banaderan) Mahallesi’ni 2 gün önce abluka altına alan askerler, kırsal kesimlerde operasyon başlattı. Hava destekli askeri operasyonda tarımla uğraşan köylülere ateş açıldığı kaydedilirken, bazı kırsal alanlarda ise top atışı yapıldığı belirtildi. Operasyonun sürdüğü alanlarda doğa katliamları gerçekleşirken, köylüler ise asker saldırısına maruz kaldıklarını aktardı.

Helikopterden açılan ateşle yaralandı

Arazilerinde ekin yapmak amacıyla bulunan yurttaşlara helikopterlerden ateş açıldığı yerel kaynaklardan öğrenilirken, açılan ateş sonucu yaralanan Mehmet Hasan Vural’ın askerler tarafından önce gözaltına alındığı ardından ise hastaneye götürüldüğü ifade edildi.  Oğlunun askerler tarafından götürülmesine tepki gösteren baba Ramazan Vural’ın ise darp edildiği belirtildi. Ramazan’ın aldığı darbeler nedeniyle yaralandığı ifade edilirken, Ramazan’ a ait buğday tarlasının ise askerler tarafından ateşe verildiği iddia edildi.

Yangını söndürmek isteyenler gözaltına alındı

Olaylara tanık olan ve güvenlik nedeniyle ismini açık vermek istemeyen K.M isimli yurttaş, “Birkaç gündür çevre köylerde operasyon vardı, top atışları yapılıyordu. Çatışmalar oluyordu. Salı günü öğleden sonra askerler köy yolunu tuttular, köye giriş çıkışları kontrol altına aldılar. Her sene aynı şeyleri yaşıyoruz, garipsemedik. Akşama doğru ise köylere baskın yapmaya başladılar ve silah sesleri yükseldi. Helikopterden boş arazilerimizi taramaya başladılar ve o sırada Mehmet Hasan ile babası ve bir kaç kişi beraber arazideydiler. Onur helikopterden açılan ateşle yaralandı. Ramazan abiyi darp edip, araziyi yani buğday tarlalarını ateşe verdiler. Biz yangını söndürmeye çalıştık bizi de darp edip uzaklaştırdılar. Yanımızdan 4 kişiyi de gözaltına aldılar. Yarım saat sonra köyden çıktılar ama zaten her şey kül olmuştu. Ramazan abiyi alıp eve götürdük. Saatlerce Mehmet Hasan’dan haber alamadık. Saatler sonra hastaneye götürmüşler. Her sene yapıyorlar bunu bize. Özellikle yaz aylarında. Sıcağın da etkisiyle ateş daha da büyüyor ve bizim müdahale etmemiz de zor oluyor. Bunu bildikleri için özellikle bu aylarda sürekli operasyon adı altında hem köylüye zulüm ediyorlar hem de köyümüze, doğamıza” diye konuştu.

Gözaltına alınanlar karakolda bekletiliyor 

Baba Ramazan Vural’ın durumunun iyi olmadığı belirtilirken, gözaltına alınanların ise karakolda bekletildiği aktarıldı.

Öte yandan çevre köy ve mezralarda ise operasyonların sürdüğünü aktaran yerel kaynaklar, Yaprak (Tûtê) köyünde de yaşayan Mehmet Kapan ve oğlu Mehmet Ali Kapan’ın askerlerce gözaltına alınarak karakola götürüldüğünü dile getirdi.

HDP Heyet gönderdi

HDP’de tüm bu yaşananlar üzerine köylülerin tarandığı, tarım arazilerinin yakıldığı bölgede incelemelerde bulunmak üzere ilçeye heyet gönderdi. HDP Amed Milletvekilli Remziye Tosun ve HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’ın yer aldığı heyet, dün sabah saatlerinde Lice’ye gitti. İlçede görüşmeler yapan heyetin, tarım arazilerindeki yangını söndürmeye çalışırken Mehmet Kapan ve oğlu Mehmet Ali Kapan’ın gözaltına alındığı Yaprak (Tûtê) Mahallesi’ne gideceği belirtildi.

AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found